Gmail ve Outlook Özellikleri Karşılaştırma En İyisi Hangisi

Gmail ve Outlook Özellikleri Karşılaştırma

Gmail ve Outlook özellikleri karşılaştırma – bu günlerde bir E-posta hizmetine ihtiyacınız varsa, büyük olasılıkla Gmail ve Outlook arasında seçim yapmak zorunda kalacaksınız. Her ikisi de güvenilir hizmetler sunuyor, fakat birini seçmek zorunda kalsaydınız ne yapardınız? Bugün, bu iki E-posta hizmetine bir göz atacağız ve her ikisi arasındaki ana farklılıkların neler olduğuna bakacağız.

Gmail ve Outlook Özellikleri Karşılaştırma

1- Fiyat ve Depolama

Şirket için Gmail yada Outlook kullanmak isterseniz, ait oldukları diğer ofis uygunlukları, yani Microsoft Office 365 veya G-Suite ile indirebilirsiniz. G-Suite iki farklı fiyat seçeneği sunuyor: Kullanıcı başına ayda 5 dolar, Google’ın sahip olduğu Gmail ve diğer ofis uygulamaları arasında 30 GB’lık bölünme maliyeti. Kullanıcı başına ekstra 5  dolar ücret öderseniz, tüm platformlarda sınırsız depolama alanına yükseltebilirsiniz.

Bu arada, Outlook çeşitli planlar sunar. En ucuz olanı ayda 8 dolar, gelen kutunuz için 50 GB veriyor. Bulut ofis paketinin geri kalanı 1 TB alan kazandırır. Bu nedenle, Outlook kazanan taraf oldu diyebiliriz.

2- Arama Seçeneği

Örneğin eski bir e-postayı izlemeniz gerekiyorsa, arama seçeneği özellikle çok kullanışlıdır. Gmail, yenilerini yazarken daha eski E-postaları aramanıza izin verir. Bunun yanında, tüm süreç oldukça topludur. Tarihleri, mesaj ön izlemelerini ve aradığınız konuyu kaybetmenize sebep olur. Gelen kutusunun çift bölmeli görünümüne sahip olsanız bile, yine de her şeyi göremezsiniz. Buradaki asıl sorun, arama çubuğunu, yeni mesajı ve gelen kutusunu aynı anda göremediğinizdir.

Diğer taraftan, Outlook, yeni iletinin temiz bir işlemini sunar. Seçenekleri de mükemmel değildir, ancak varsayılan gelen kutusu görünümü çift panelli bir görünüme sahiptir. Ancak, eski e-postalar ararken yeni iletileri görmenizden daha iyi.

3- Takvimin Entegrasyonu

Bu kategori ile baştan beri, iki platformun da takvim için doğru bir çözüm sunduğunu bilmeniz gerekmez. Etkinliklerinize takvim ile senkronize etme seçeneği sunuyorlar, ancak gelen Kutuyu ve takvimi aynı sekmede aynı anda görüntüleyemezsiniz. Outlook’ta araç çubuğunu tıklatırsanız, sizi ayrı bir pencereye götürür. Gmail’de ise Takvim simgesini tıklarsanız, Gelen Kutusu açık kalacak ve onunla yeni bir sekme ve pencere ekleyecektir.

4- UX

Elbette, estetik özeldir, ancak bir e-posta hizmeti seçerken de önemlidir. Hiç kimse gözlerini gereğinden fazla zorlamayı istemez, bu nedenle bazı özelleştirme seçeneklerine kesinlikle ihtiyacınız olacak. Genel olarak, Gmail gözleriniz açıktır ve Outlook’ta kullanılan metinden daha kalın bir metin sunar. Ayrıca, gerektiğinde gelen kutusu gölgelendirme özlliği ile birlikte rahat bir şekilde kullanın. Ancak Outlook, e-postaları işaretlemekte daha başarılıdır çünkü tüm satır sarı renkle vurgulanır.

5- Güvenlik

Güvenlik söz konusu olduğunda, Gmail kesinlikle daha iyi diyebiliriz. Gmail İki aşamalı kimlik doğrulama özelliğini Microsoft’tan çok daha  önce kullanmıştı. Bu, birisi şifrenizi çalmayı başarırsa hesaba erişemeyecekleri gerçeğine çevirir. Giriş yapmak için bir güvenlik kodu, güvenlik soruları, dokunma kimliği veya retina taraması gibi güvenlik seçeneklerini sunmuştur.

Diğer yandan, Outlook geç kalmış olsa da 2016 yılından beri iki adımlı bir kimlik doğrulama süreci kullanıyor. İkisi arasındaki temel fark, Outlook’un herhangi bir görüntüyü anında görüntülemesine izin veriyor olmasıdır; buna karşın Gmail daha önce seçmenize izin veriyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir