En iyi Chrome özellikleri ve ipuçları

En İyi Chrome Özellikleri ve İşe Yarar İpuçları

Bu inceleme yazımda en iyi Google Chrome özellikleri ve ipuçları paylaşacağım. Şu anda en çok kullanılan web tarayıcılarından biridir. Hem mobil hem de masaüstü platformlarında kullanılabilir, ancak bugün yalnızca Google Chrome PC sürümünde kullanabileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi vereceğiz.

En iyi Chrome özellikleri ve ipuçları

Google Chrome: Sekmeleri Değiştirme, Geçmişini Görüntüleme ve Yeni Sekme Açma

Pek kullanılan bir yöntem değil, ancak yalnızca klavyeyi kullanarak sekmeleri değiştirebilir, geçmişini görüntüleyebilir veya yeni bir sekme açabilirsiniz. Basılacak tuş kombinasyonları şunlardır:

  • Ctrl + 1-9: Sekmeleri değiştirin (sayı sekme numarasını gösterir);
  • Ctrl + H: Geçmiş göster;
  • Ctrl + J: İndirilen pencereleri açın;
  • Ctrl + T: Yeni bir sekme açın;
  • Ctrl + K: İmleci adres çubuğuna getirin.

Google Chrome: Arama Fonksiyonundan Adres Çubuğu Kullanma

Google Chrome adres çubuğu, matematiksel hesaplamalar yapma veya soru cevaplama gibi birçok işlemi gerçekleştirebilir (örneğin, 2 litrelik fincan kaç tane olabilir).

Google Chrome: Google Hesabınızla Senkronize Edin

Google Chrome tarayıcısını Google hesabınızla eşitleme olanağınız var. Bilgisayarları çok fazla değiştirirseniz, bu harika, çünkü ayarları, parolaları ve yer imlerini senkronize edebileceksiniz. Google Hesabınıza giriş yapmak ve senkronizasyon ayarlarınızı (üç nokta) simgesine tıklayarak tarayıcının Ayarlarını getirmek için kullanabilirsiniz.

Google Chrome: Sekmeleri Sabitleme

Google Chrome’da, sık kullandığınız web sayfalarınıza hızlı erişim kaybetmeden sekme çubuğunda bir miktar alandan tasarruf edebilmeniz için favori sekmelerinizi yerleştirme olanağına sahipsiniz. Bir sekmeyi tutturmak için herhangi bir açık sekmeyi sağ tıklamanız ve (Sekmeyi Bağla) seçeneğini seçmeniz gerekecektir.

Chrome Otomatik Doldurma Özelliklerini Kullanma

Google Chrome, adres, cep telefonu numarası, e-posta, ad gibi ortak alanların bulunduğu çevrimiçi formları otomatik olarak dolduracak otomatik doldurma özelliğiyle birlikte gelir. Otomatik doldurma değerlerini girmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir adımlar:

  • (Üç nokta) düğmesini ‘’Menü’’ tıklayın;
  • Ayarlar’ı tıklayın;
  • “Gelişmiş ayarları göster” i tıklayın;
  • Parolalar ve formlar altındaki Otomatik doldurma ayarlarını yönet’i seçin;
  • Otomatik doldurma ayarları penceresinde yeni sokak adresi, e-posta vb. Ekleyebilirsiniz.

Google Chrome: Metin Kutularını Yeniden Boyutlandırma

Google Chrome’daki herhangi bir metin alanını yeniden boyutlandırma imkanı bulunmaktadır. Bu çok güzel, özellikle bir form doldurmak üzere olduğunuzda ve doğru bilgiyi yazdığınızdan emin olmak istiyorsanız. Metin alanını yeniden boyutlandırmak için kutusunun sağ alt köşesini tıklayıp sürükleyin.

Chrome: Görev Yöneticisi’ni kullanma

Birçoğu bilmiyor olabilir, ancak her Google Chrome sekmesinde farklı bir oluşum vardır. Söylendiğine göre, 10 sekmeniz açıksa, on farklı Google Chrome Görevleri açık olacak. Büyük arama motoru şirketi, 20 + sekme açık olduğunda bile Google Chrome’un sabit kaldığından emin olmak için bunu denediler.

Chrome Görev Yöneticisi’ne erişerek her açık sekmenin ne kadar bellek ve CPU kaynağı kullandığını görebilirsiniz. Chrome Görev Yöneticisi’ni açmak için Shift + Esc tuşlarına basın veya “üç nokta düğmesi” ni tıklayın ve Araçlar -> Görev Yöneticisi’ni seçin. Bu özellik yeni kullanıcılar için pek yararlı olmayabilir, ancak bir bilgisayarda daha fazla tecrübeye sahip olan herkesin bu özellikleri kullanacaklarını düşünüyorum.

Google Chrome web tarayıcısı hakkındaki düşünceleriniz nedir? Ya da eklemek istediğiniz başka hangi seçenek veya özelliğin eklenmesini isterdiniz? Yorum alanına yazabilirsiniz.

1 thought on “En İyi Chrome Özellikleri ve İşe Yarar İpuçları”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir