Firefox Varsayılan Arama Motoru Değiştirme

Firefox Varsayılan Arama Motoru Değiştirme Nasıl Yapılır?

Firefox varsayılan arama motoru değiştirme nasıl yapılır ? Bugün mevcut olan tüm web tarayıcılarında, adres çubuğunu kullanarak anahtar kelimeleri ararken kullanılacak bir varsayılan arama motoru ayarlamanız gerekir. Örneğin, bir web sitesini ararken, hilalay yazmaya başlayabilirsiniz ve web tarayıcınız, varsayılan arama motoruyla getirilen arama sonuçlarını yakında gösterecektir.

Mozilla Firefox Varsayılan Arama Motoru Değiştirme

Bu özellik her zaman popüler web tarayıcılarında (Chrome, Firefox, Edge, Opera, Safari ve Yandex gibi çok daha fazlası) kullanılabilir. Ancak Firefox’un daha yeni sürümlerinde, eklenen tüm arama motorlarını kullanabilmeniz için size seçenekler sunarak başka bir özellik getirdi. Bu özelliği, muhtemelen arama yapmak için arama motoru simgelerinde bir kez tıklamanız nedeniyle Tek Tuş Araması adı verilir.

İşte tek tıklamayla arama için hangi arama motorlarının kullanılması gerektiğini seçebileceğiniz seçenekler aşağıda açıklanmıştır:

  1. Firefox menüsünü aşağı çekmek ve  orada Seçenekler‘i seçmek için üçlü menü simgesini ‘’üç yatay simge gibi görünüyor’’ tıklayın.
  2. Seçenekler açın, sol tarafta Ara tıklayın.
  3. Tek Tıkla Arama Motorlarıayarlarını bulmak için sağ taraftaki seçenekleri aşağı kaydırın.
  4. Listede görüntülenen arama motorlarından herhangi birini seçebilir ve tek tıklamayla arama yapmak için bunları kaldırabilir veya onay işaretini koyabilirsiniz. İşaretlemeyi kaldırmak, arama motorunu kaldırır ve onay işaretinin yeniden eklenmesi arama motorunu bir kez daha ekler.
  5. Eğer Ayarları berbat ederseniz, ”Varsayılan Arama Motorlarını Geri Yükle” diyerek tekrar eski haline getirebilirsiniz ve tüm arama ayarlarını sıfırlanacaktır.

Tek tıklamayla arama

Birçok farklı arama motorundan arama sonuçlarını bulmak için veya belirli bir nedenle belirli bir arama motorunda arama yapmak zorunda olduğunuz zamanlarda mükemmel bir sonuç verir. Örneğin, varsayılan arama motorunuzu kullanmaya devam edebilir ve tek tıklamayla yapılan aramaları Wikipedia’da hızlı bir şekilde ilgili sonuçları elde edebilirsiniz.

Firefox’ta varsayılan arama ayarlarını değiştirme değiştirme hakkında daha fazla bil almak için https://support.mozilla.org/tr/kb/firefox-varsayilan-arama-ayarlarini-degistirme web sayfasını ziyaret ederek detayları okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda Firefox. varsayılan arama motoru değiştirme işlemi nasıl yapılacağı hakkında sizlere anlatmaya çalıştım. Peki siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Arama motorunuzda ki favori tarayıcınız hangisi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir