Chrome Veri Tasarrufu Etkinleştirme Android

Chrome Veri Tasarrufu Etkinleştirme Android

Android cihazlarda Chrome web tarayıcısı veri tasarrufu Etkinleştirme nasıl yapılır ? Akıllı telefonunuzda bir WiFi internet erişimi kullanıyorsanız, WiFi erişim noktalarının çoğunun sınırsız veri indirme erişimi sunduğu için aslında endişelenmeniz gereken bir şey yoktur. Ayrıca, kamuya açık WiFi erişim noktalarından bazıları tamamen ücretsizdir. Bu nedenle, kahve dükkanlarında gün boyunca dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonlarında çalışan kişileri görüyorsunuz – daha az kahve içiyorlar ve daha fazla WiFi kullanıyorlar.

Ancak, hiçbir WiFi erişimine sahip olmayan bir bölgedeyseniz ve mobil şebeke veri erişimine bağımlıysanız, o zaman size pahalıya mal olacak. Neyse ki, Chrome web tarayıcısı için Veri Tasarrufu seçeneğini etkinleştirerek Android’de veri tüketimini kolayca azaltabilirsiniz.

Chrome Veri Tasarrufu Etkinleştirme Android

Chrome’daki Veri Tasarrufu özelliği, Android için Opera tarayıcısının Kapalı Yol moduna çok benzer ve aynı şekilde de çalışır. Temel olarak internet verilerinizin Google sunucuları üzerinden yönlendirilmesi, içeriğinizi Chrome tarayıcınızda almadan önce sıkıştırması ve indirilen veri miktarının azalmasıdır. Veri Tasarrufu özelliğini şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

  1. Android akıllı telefonunuzda Chrome web tarayıcısını açın. Yeni bir sekme açın ve cihazınızdaki menü düğmesine (genellikle ekranın sol alt köşesine yakın) dokunun. Görünen menüden Ayarlar’ı seçin.
  2. Ayarlar ekranında alt kısmına doğru ilerleyin ve Gelişmiş bölümünün altındaki Veri Tasarrufu’nuseçin .
  3. Veri Tasarrufu ekranında geçiş tuşu düğmesine dokunup AÇIK hale getirerek etkinleştirebilirsiniz. Bundan sonra, ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri Google sunucuları üzerinden yönlendirilecek ve indirilen veriler, cihazınız tarafından alınmadan önce sıkıştırılacaktır. Daha sonra, bu ekranda Veri Tasarrufu özelliği tarafından ne kadar veri kaydedildiğini kontrol edebilirsiniz.

Chrome’daki Veri Tasarrufu özelliği, güvenli bağlantılar üzerinden erişmek istediğiniz HTTPS kaynaklarını sıkıştırmaz. Benzer şekilde, gizli modların tüm konseptini ihlal edecek şekilde gizli sayfaları sıkıştırmaz. Yalnızca HTTP kaynaklarını sıkıştırır. Tüm veriler Google sunucuları üzerinden yönlendirildiğinden, kötü amaçlı ve phishing amaçlı web sitelerinden de sizi korur.

Sonuç olarak;

Android için Chrome tarayıcıdaki Veri Tasarrufu özelliği, indirilen içeriği sıkıştırarak veri bant genişliği tüketimini azaltabilir. Buna ek olarak, kötü niyetli, saldırı veya kimlik avı web sayfalarından da koruma sağlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir