Windows Kayıt Defteri Geçmişi Devre Dışı Bırakma

Windows 10 da kayıt defteri geçmişi nasıl devre dışı bırakılır

Windows kayıt defteri geçmişi devre dışı bırakma nasıl yapılır ? Windows 10’un daha yeni yapıları, kullanıcı etkinlik geçmişi olarak adlandırılan ilginç bir özelliğe sahiptir. Bu, kullanıcı etkinliğinizin bir kısmını kaydeder ve Cortana, Edge ve Timeline aracılığıyla cihazlar arası deneyimi etkinleştirmek için Microsoft sunucularına gönderir. Bu veri toplama, işletim sisteminin gelecekteki sürümlerinde daha iyi Windows özellikleri sağlamanın iyi bir amacı ile yapılır. Ancak, gizliliğinizin söz konusu olduğunu düşünüyorsanız, bunu hemen devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Kayıt Defteri Geçmişi Devre Dışı Bırakma

Kısa bir süre önce Windows 10 kullanıcı etkinliği geçmişini Windows ayarları arabiriminde nasıl devre dışı bırakabileceğinizi anlatmıştık. Ancak, Windows kayıt defterinde daha hızlı bir yol var. Özel bir kayıt defteri değerini değiştirerek kullanıcı etkinlik geçmişinizi daha pratik adımlarla devre dışı bırakabilirsiniz ve Microsoft’un kullanıcı etkinlik günlüğünüzü almasına en engel olacaksınız.

Windows 10 kullanıcı etkinlik geçmişini kayıt yoluyla nasıl devre dışı bırakılır:

  • Çalıştır iletişim kutusunu açmak için kısayol tuşu Win + R’ye birlikte basın.
  • Çıkan arama alanına regedit yazan çıkan ekranda evet diyin veya Enter tuşuna basın.
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows \ System’a gidin .
  • Sağ bölmede çıkan Dword (32 bit) Değeri’ne sağ tıklayın ve Yeniden adlandır seçin.
  • Yeni Dword değerinin adını PublishUserActivities olarak değiştirin.
  • Kayıt defteri değerinde 0 dışında başka (1 ) gibi rakam varsa, bu değeri 0 olarak da değiştirebilirsiniz.

Bu PublishUserActivities değeri 0 olduğunda, Windows 10 PC’nizdeki kullanıcı etkinliğiniz kaydedilmiyor ve Microsoft ile birlikte depolanmıyor. 1 değeri olduğunda, tarih hem kaydedilir ve hemde Microsoft sunucularında depolanıyor. Bu özelliği devre dışı bırakmak, kullanıcı etkinliğinizin bilgisayarınızda kalması veya kaydedilmemesi nedeniyle gizliliğinizi artırır, ancak bu özelliği devre dışı bırakmak cihazlar arası deneyimi de devre dışı bırakır (örn. Başka bir aygıtta bulunan bir tarayıcıya bağlanma ve erişim sağlamak gibi). Eğer daha sonra eski haline getirmek isterseniz Dword 32 bit adıyla değiştirebilirsiniz.

Bu makalede Windows kayıt defteri geçmişi devre dışı nasıl bırakılır onu anlatmaya çalıştım. Konuyla alakalı sormak istediğiniz sorunuz varsa yorumlar kısmına yazmayı unutmayın:).

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir