Firefox’ta Kötü Web Siteleri Google’a Bildirmek Nasıl Yapılır?

Firefox'ta bazı siteler ve kötü web siteleri Google'a Bildirmek

Mozilla Firefox’ta kötü amaçlı web siteleri Google’a bildirmek için Google Güvenli Tarama adlı bir çevrimiçi hizmeti kullanmaktadır. Örneğin, Firefox’ta kimlik avı kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettiğiniz zaman, ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinin zararlı olduğunu bildiren bir uyarı sayfası görürsünüz. Bu uyarıyı atlamak veya bir önceki web sayfalarına dönmek için seçenekleriniz var. Zararlı veya kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettiyseniz ve Firefox herhangi bir uyarı göstermiyorsa, bu web sitesini aldatıcı olarak bildirebilirsiniz.

Firefox’ta Kötü Amaçlı Web Siteleri Google’a Bildirmek

Bir web sitesi bildirilmezse Google bunu otomatik olarak Güvenli Tarama hizmetinin kara listesine eklemez . Google, bildirilen web sitelerini veya zararlı içeriğin URL’lerini özel algoritmalarını kullanarak inceler. Yalnızca ve yalnızca zararlı içerik bulunursa, bildirilirse web sitesinin kötü amaçlı olduğu bildirilir. Ayrıca, bir dahaki sefer Google bunu incelerken  siteyi temiz bulursa, tekrar bu web sitesinin durumu değiştirecektir.

Zaten, aldatıcı bir web sitesini Mozilla Firefox’da nasıl rapor edebileceğinizi aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  • Menüyü açmak için sağ üst köşe simgesini (üç yatay çizgi gibi görünüyor) tıklayın.
  • Başka bir menü açmak için menüden Açık Yardım simgesini seçin.
  • Yardım menüsünden, aldatıcı siteyi bildir’i seçin.

Yeni bir web sayfası açılacaktır. Burada aldatıcı web sitesinin URL’sini girebilirsiniz. Kendi yorumlarınızı da ekleyebilirsiniz. Daha sonra Rapor Gönder düğmesini tıklayın.

Google, bu web sitesinde aldatıcı davranışlar olup olmadığını analiz edecektir. Eğer kötü bir davranış bulursa, yanıltıcı siteler listesine eklenecektir. Ancak site ileride periyodik olarak tekrar tekrar kontrol edilecektir. Ve daha sonra web sitesi artık aldatıcı olmadığı anlaşılırsa, o uyarı kaldırılacaktır.

Google Güvenli Tarama hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için https://safebrowsing.google.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir