Android'de Uygulama Önbelleğini Temizleme

Android Ön belleği Temizleme ve Sorun Giderme

Android’de uygulama ön belleği temizleme ve hızlandırma: Mobil cihazlar için Google Android işletim sistemi, Google tarafından geliştirilen ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilen milyonlarca çeşitli uygulama sunar. Bu uygulamalardan birini yüklediğinizde, uygulama önbellek adı verilen uygulamaya özgü bilgileri depolamak için cihazınızda bazı dosyalar oluştururlar.

Uygulama önbellek bozulursa uygulama düzgün çalışmayabilir. Herhangi bir uygulamanın uygulama önbelleği, birkaç nedenden dolayı bozulabilir veya hasar görebilir – örneğin aküyü yalnızca pilini çekerek akıllı telefonun uygun olmayan şekilde kapatılması. Sebep ne olursa olsun, uygulamaya özgü sorunların çoğu yalnızca uygulama önbelleğini temizleyerek düzeltilebilir.

Android’de uygulama önbelleğini temizleme

Android’de herhangi bir uygulamanın önbelleğini nasıl temizleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  1. Android’de Sistem ayarları ekranını açın. Bunu, pek çok yöntemle yapabilirsiniz – en yaygın olanlardan biri, ana ekranda iken Android akıllı telefonunuzdaki menü düğmesine (sol alttaki düğmeye) dokunun ve ardından beliren menüden Sistem Ayarları’nı seçin.
  2. Sistem ayarları ekranında, Android cihazınız için farklı bölümler halinde kategorize edilmiş tüm ayarların bir listesi gösterilir. Bu listeden Uygulamalar kategorisine dokunmanız gerekir.
  3. Bu, Android cihazınızda yüklü tüm uygulamaların bir listesini gösterir. Önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz. Benim durumumda, Chorme tarayıcı uygulaması seçiyorum.
  4. Uygulama bilgileri ekranı görüntülendiğinde, uygulamanın çalışan örneklerini kapatmak için önce Force stop düğmesine dokunmanız gerekir . Bu, tam uygulama önbellek temizlemesi için gereklidir. Ardından, Verileri temizle düğmesine dokunmanız gerekir.
  5. Neyin kaldırılacağını açıklayan bir uyarı mesajı görüntülenir. Devam etmek için yalnızca Tamam düğmesine dokunun , seçilen uygulama için uygulama önbellekleri birkaç saniye içinde temizlenebilir.

Sonuç olarak;

Android’deki uygulamaya özgü bazı sorunları, yalnızca bu uygulamalarla ilgili uygulama verilerini temizleyerek düzeltebilirsiniz. Uygulama önbellek veya uygulama verileri silindikten sonra, uygulama yeni yüklenmiş gibi davranıyor ve siz de o uygulama tarafından tüketilen bir miktar hafızaya sahip oluyorsunuz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir