Yüksek Hızlı İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yüksek Hızlı İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yüksek hızlı internet nedir ve nasıl çalışır? Genel olarak geniş bant İnternet olarak adlandırılan hızlı İnternet, Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından İnternet erişiminin minimum 200 Kbps (kilobit/saniye) olarak tanımlanır, ancak saniyede 60 megabite (Mbps) kadar ulaşabilir.

Geniş bant İnternet hızları, kullanıcıların bilgisayar aracılığıyla video konferans, bilgisayar aracılığıyla sesli aramalar kaliteli ses ve video akışı gibi teknolojilerden yararlanmalarına olanak tanır. 2011 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olan ana geniş bant türleri DSL, kablo, uydu, fiber ve mobil geniş banttı.

Yüksek Hızlı İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

DSL

DSL (Dijital Abone Hattı), bakır telefon hatları üzerinden taşınan karasal geniş bant internettir. Geleneksel DSL’ler aktif bir telefon hattı gerektirir, ancak telefon hattı gerektirmeyen “kuru döngü” DSL’ler de mevcuttur. Geleneksel DSL hızları 768 Kbps ile 7 Mbps arasında değişir, ancak optimum hızlar için telefon şirketinizin merkez ofisinin iki mil yakınında olmanız gerekir.

Fiber Yüksek Hızlı İnternet

Yaygın olarak “fiber” olarak adlandırılan fiber geniş bant, veri sinyallerini geleneksel bakır veya koaksiyel kablolardan önemli ölçüde daha yüksek hızlarda iletmek için ışık kullanılarak fiber optik hatlar üzerinden taşınan geniş bant İnternet’tir. 2011 itibariyle, AT&T, Qwest ve Verizon dahil olmak üzere büyük DSL sağlayıcıları, Çok Hızlı DSL (VDSL) adı verilen daha yüksek bir DSL hızı elde etmek için fiber optik teknolojisini kullanıyordu. VDSL, 25 Mbps’nin üzerindeki indirme hızlarına ulaşabilir.

Kablo

Kablolu geniş bant İnternet, verileri televizyon verilerini iletmek için kullanılan kablolar üzerinden geniş bant hızlarında ileten karasal bir geniş bant teknolojisidir. Temel kablolu internet hızları 4 Mbps ile 6 Mbps arasında değişir ve gelişmiş kablolu internet hızları 20 Mbps veya daha fazla hızlara ulaşabilir. Kablo internet hızı, aynı kablo bağlantısını kullanan aynı çevredeki kullanıcılardan etkilenebilir.

Uydu

Uydu geniş bant, geniş bant veri göndermek ve almak için yörüngedeki uyduları kullanır. Uydu geniş bant, öncelikle DSL, fiber ve kablo gibi karasal geniş bant teknolojilerinin bulunmadığı alanlarda kullanılır. Uydu geniş bant, 768 kbps ile 5 Mbps arasında değişen geleneksel DSL’lerle karşılaştırılabilir hızlara sahiptir, ancak veri hızları hava koşullarından ve uydu konumundaki değişikliklerden etkilenebilir.

Mobil geniş bant

Şubat 2011 itibariyle, mobil 3G ağları, 3G özellikli cep telefonları ve e-kitap okuyucular gibi akıllı cihazlar aracılığıyla erişilebilen kablosuz geniş bant teknolojileridir. Haziran 2010’da, PC Magazine en iyi 3G taşıyıcılarını test etti ve ulusal ortalama indirme hızının 1,04 ile 2,11 Mbps arasında olduğunu buldu. Hızlar operatöre göre değişir ve konumunuz ve operatörünüzün menzilinden etkilenebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir