Windows 10'da Varsayılan Web Tarayıcısını Değiştirmenin İki Yolu

Windows 10 Varsayılan Tarayıcısını Değiştirme

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı seçmek için, üçüncü taraf tarayıcılardan herhangi biri – Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox ve diğer web tarayıcılarını değiştirmek zor değildir, ancak ilk kez karşılaşılan yeni sistemle tanışan birçok kullanıcı için bu durum biraz karmaşık gelebilir. Bunun için gerekli olan eylemler, sistemin önceki sürümlerinden farklıdır. Bu kılavuz, Windows 10’daki varsayılan web tarayıcısını değiştirmenize yardımcı olacaktır.

Windows 10’da Varsayılan Web Tarayıcısını Değiştirmenin İki Yolu

Tarayıcı değiştirmenin iki hızlı yolu vardır (bir sebepten ötürü ana tarayıcı ayarlarının yapılandırılmadığı durumlarda ikinci yaklaşım), ayrıca konuyla ilgili ek bilgiler faydalı olabilir.

Ayarlar’da varsayılan web tarayıcısını değiştirin

Windows’un önceki sürümlerinde, varsayılan tarayıcıyı, örneğin Google Chrome ve Opera’yı değiştirmek isterseniz, kendi ayarlarına gidip uygun düğmeye basarak çalıştırabilirsiniz.

Windows 10 için standart bir yol “Ayarlar” üzerinden. “Başlat” a tıklayın ve “Ayarlar” a gidin ya da klavyenizdeki Win + I tuşlarına basarak bunu yapabilirsiniz. Ardından sisteme gidin ve “Varsayılan uygulamalar” a tıklayın.

“Web Tarayıcısı” nda, mevcut varsayılan tarayıcının adını tıklayın ve bunun yerine kullanmak istediğiniz listeden seçin.

Bu işlemlerden sonra, varsayılan tarayıcınızda neredeyse tüm bağlantılar, belgeler ve web siteleri açılacaktır. Ancak, bazı dosya ve bağlantılar için çalışmadığı ve bazılarının Microsoft Edge’de açılmaya devam etmesi muhtemeldir.

Denetim Masası’ndaki varsayılan web tarayıcısını değiştir

Bu değişikliği yapmak için başka bir seçenek (bazı nedenlerden dolayı ortak bir yol çalışmadığında yardımcı olur), Denetim Masası’ndaki ayarları kullanmaktır.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Farenin sağ tuşunu basılı tutun ve “Denetim Masası” na tıklayın ve ardından “Varsayılan Programlar” a gidin. “Varsayılan programlarınızı ayarlayın” seçeneğine tıklayın. Varsayılan yapmak istediğiniz tarayıcıya ilerleyin ve ardından “Bu programı varsayılan olarak ayarla” yı ve sonra Tamam’ı tıklatın.

Ardından, seçilen tarayıcı Windows 10’da varsayılan olarak açılacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir