Windows 10 Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows 10 Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows 10 ekran görüntüsü, özellikle ekranınızın bir bölümünü anında kaydetmeye çalışıyorsanız, ekran görüntüsü almak oldukça yararlıdır. Windows 10 ekran görüntüsü almak istediğinizde pek çok seçenek vardır. Ancak bu seçenekler daha hızlı ve pratik yollardır.

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

PrtSc düğmesini tıklatarak, tüm ekranı yakalayabilirsiniz. Ancak, yalnızca panoya kopyalanacak ve bilgisayarınıza otomatik olarak kaydedilmeyecektir. Yaptığınız ekran görüntüsünü yapıştırmak için bir resim düzenleme aracı gerekebilir. Görüntüyü düzenleyiciye yapıştırdıktan sonra dosyayı kaydedin. Üçüncü taraf düzenleyicisini kullanabilir veya bunun yerine Microsoft Paint’i kullanabilirsiniz.

Windows 10 ekran görüntüsü alma

Bilgisayarınızda fark etmiş olabileceğiniz Snipping Tool adlı başka bir yerleşik araç bulunmaktadır. Sadece Başlat> Tüm Programlar> Windows Donatıları> Kesme Aracı’na gidin.

Ekran görüntüsünü başlatmak için uygulamayı açın ve Yeni’yi tıklayın. Yakalanacak ekrandan bir görüntüyü kırpmak için farenizi kullanabilirsiniz. Dikdörtgen şekli arasından seçim yapabilir veya bu serbest biçimli, tam ekranlı ve pencere kenarlarından seçim yapabilirsiniz. Kopyalamayı otomatik olarak kaydetmeyeceği için dosyayı küpürdükten sonra kaydedin.

Alt + Baskı Ekranı

Bu seçenekle etkin bir pencerenin hızlı bir fotoğrafını çekmek için klavyedeki kısayolu kullanmanız yeterlidir. Alt + PrtSc’ye basmanız yeterlidir ve o anda etkin olan pencereyi panoya kopyalayacaktır. Bir resim düzenleme aracını kullanarak kaydedin.

Windows + Baskı Ekranı

Bu seçenek, tüm ekranı yakalamanıza ve ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmenize olanak tanır. Windows Tuşu + PrtSc düğmelerine basmanız yeterlidir ve bir ekran görüntüsü almanız bitti. Resim otomatik olarak bilgisayarınızın Resim> Ekran görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

Bunlar, Windows 10 işletim sistemini çalıştıran bilgisayardan etkin bir ekranın veya pencerenin ekran görüntüsünü almanın birçok yoldan yalnızca birkaçıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir