Web Sitesi Engelleme - Bilgisayar'dan Site Nasıl Engellenir?

Web Sitesi Engelleme – Bilgisayar’dan Site Nasıl Engellenir?

Web site engelleme – Windows bilgisayar üzerinden sitesi nasıl engellenir? Bilgisayar’da herhangi bir web site nasıl engellenir ? sorusuna, aslında bunu kaç adımda yapmak mümkün. Bazen evimiz veya iş yerimizde bilgisayar üzerinden yasaklamak istediğimiz bir web sitesi nasıl engelleriz bunu anlatacağım. Çocuklarınız veya arkadaşlarınız iş yerinde ve evde bilgisayarınızda olur olmaz sitelere girebilirler. Siz eğer bu sitelere kimsenin erişmesini istemiyorsanız herhangi bir program kullanmadan alttaki adımları takip ederek herhangi bir web sitesini engelleyebilirsiniz.

Web Sitesi Engelleme – Bilgisayar’dan Sitesi Nasıl Engellenir?

İlk olarak Bilgisayarım> Yerel disk C> Windows> System32> drivers etc  bunları sırasıyla açtıktan sonra karşımıza altta bulunan ikinci ekran görüntüsü gibi çıkacaktır.

Hosts dosyasını bulun

İşaretlenen Hosts dosyasını iki kere tıklayın karşımıza çıkan ekranda komot isteyecektir bu komutu  Not defteri ile açın.

Karşılaştığınız ekranda (127.0.0.1) rakamlarının sonuna bizim engellemek istediğimiz sitenin URL’sini giriyoruz Örenek: (127.0.0.1 www.siteadı.com) gibi yazarak klavye Ctrl+S Kaydet diyoruz ve bu şekilde istemediğimiz siteyi engellemiş oluyoruz. bu yöntem en çokta ebeveynler için iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Ben deneme amaçlı Youtube’u girdim sizde engellemek istediğiniz siteyi yukarıda anlattığım şekilde yapabilir aynı zamanda istediğiniz kadar siteye engel koyabilirsiniz. Eğer daha sonra fikrinizi değişirse yine yukarıda ki adımları girerek site engelini kaldırabilirsiniz.

Mac’inizde Herhangi Bir Web Sitesi Engelleme

OS X’te web sitelerini nasıl engelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. 1. Mac’inize yönetici erişiminiz olduğundan emin olun. Şimdi Terminal’i açın. Bunu / Applications / Utilities / Terminal altında bulabilirsiniz.
 2. 2. sudo nano / etc / hosts yazın ve enter tuşuna basın. İstendiğinde kullanıcı (oturum açma) parolasını girin.
 3. 3. Bu, / etc / hosts dosyasını bir metin düzenleyicide açacaktır. “127.0.0.1 www.blockedwebsite.com” biçiminde yeni bir satıra web sitesinin adını yazın (tırnak işaretleri hariç). Engellemek istediğiniz her web sitesi için yeni bir satır başlatın ve aynı komutu yalnızca değiştirilen web sitesinin adıyla yazın. Bittiğinde, değişiklikleri kaydetmek için ctrl + x ve ardından Y tuşlarına basın.
 4. 4. Şimdi sudo dscacheutil -flushcache komutunu girin ve web sitelerinin engellendiğinden emin olmak için Enter’a basın veya makinenizi yeniden başlatın.

Tarayıcılarda Herhangi Bir Web Sitesi Nasıl Engellenir

Herhangi bir tarayıcıda bir web sitesini engellemek, işi halletmenin en kolay yoludur.

Firefox’ta, web sitesini engellemek için BlockSite adlı bir eklenti yükleyebilirsiniz .

 1. Eklentiyi yükleyin, ctrl + shift + a tuşlarına basın ve soldaki Uzantılar’ı tıklayın. Şimdi BlockSite altındaki Seçenekler’i tıklayın. Açılır pencerede Ekle’yi tıklayın ve engellenmesini istediğiniz web sitesinin adını yazın. Erişmek istemediğiniz tüm web siteleri için işlemi tekrarlayın. Tamam’ı tıklayın.
 2. Şimdi bu web siteleri Firefox’ta engellenecek. Başkalarının engellenen web siteleri listesini düzenlemesini önlemek için BlockSite’ta bir şifre de belirleyebilirsiniz. Bu, önceki adımda açıklanan seçenekler menüsü aracılığıyla yapılabilir.

BlockSite, Google Chrome’da da mevcuttur.

Internet Explorer, web sitelerini kolayca engellemenizi sağlar. Nasıl yapacağınız burada.

 • Tarayıcıyı açın ve Araçlar (alt + x)> İnternet Seçenekleri’ne gidin. Şimdi güvenlik sekmesini tıklayın ve ardından kırmızı Kısıtlı siteler simgesini tıklayın. Simgenin altındaki Siteler düğmesini tıklayın.
 • Şimdi açılır pencerede, engellemek istediğiniz web sitelerini tek tek manuel olarak yazın. Her sitenin adını yazdıktan sonra Ekle’yi tıklayın. Bittiğinde, Kapat’a tıklayın ve diğer tüm pencerelerde Tamam’a tıklayın. Artık bu web siteleri Internet Explorer’da engellenecek.

Telefonunuzda veya tabletinizde web sitesi engelleme.

İPhone ve iPad’inizdeki Herhangi Bir Web Sitesi Engelleme

Apple, belirli web sitelerini engellemenize izin veren bazı kullanışlı ebeveyn kontrol araçlarına sahiptir. Nasıl yapacağınız burada.

 1. Ayarlar> Genel> Kısıtlamalar’a gidin.
 2. Kısıtlamaları Etkinleştir’e dokunun. Şimdi kısıtlamalar için bir şifre belirleyin. Bu, ideal olarak telefonun kilidini açmak için kullandığınız şifreden farklı olmalıdır.
 3. Parola ayarlandıktan sonra aşağı kaydırın ve Web Siteleri’ne dokunun. Burada yetişkinlere yönelik içeriği sınırlamayı seçebilir veya yalnızca belirli web sitelerine erişime izin verebilirsiniz.
 4. Yalnızca belirli web sitelerinde, Discovery Kids ve Disney gibi izin verilen web sitelerinin kısa bir listesi vardır, ancak Web Sitesi Ekle’ye dokunarak da site ekleyebilirsiniz.
 5. Yetişkin içeriğini sınırla seçeneğine dokunursanız, Apple sakıncalı olduğu düşünülen web sitelerini engeller ancak Her Zaman İzin Ver altında Web Sitesi Ekle seçeneğine dokunarak web sitelerini beyaz listeye ekleyebilir veya Asla İzin Verme altında üzerine dokunarak kara listeye alabilirsiniz.
 6. Engellenen bir web sitesine erişmeye çalışırsanız, kısıtlandığını belirten bir mesaj görürsünüz. Web Sitesine İzin Ver’e dokunun ve o web sitesini açmak için Kısıtlamalar şifresini girin.

Bu yazımda herhangi bir web sitesi nasıl engellenir ile ilgili bildiklerimi paylaştım umarım yararlı olmuştur. Konuyla alakalı değerli fikirleriniz bizlerle paylaşmayı unutmayın).

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir