Ücretsiz Dosya Şifreleme Programı FinalCrypt

Tüm platformlar için Ücretsiz Dosya Şifreleme Programı FinalCrypt

Ücretsiz Dosya Şifreleme Programı FinalCrypt, Windows, Mac OS ve Linux gibi tüm popüler platformlar için Oracle Java tabanlı ücretsiz dosya şifreleme programıdır. İlk defa ünlü Amerikan kriptografı Frank Miller tarafından 1882’de tarif edilen eski moda tek seferlik pad dosya şifrelemesini kullanır. Yüz yıldan daha uzun bir süre sonra bile, bu yöntem süper bilgisayarlar tarafından bile çözülemez. Bir defalık ped şifrelemesinde, şifreli mesajı oluşturmak için bir defalık pad tuşuyla kaynak mesaj eşleştirilir – bir defalık pad tuşu gizli tutulduğu sürece şifrelemeyi kimse kıramaz.

Ücretsiz Dosya Şifreleme Programı

Kısa bir defalık pad tuşunu kullanırsanız, bu şifreleme türü çok zayıf olur, çünkü bu durumda pad dosyası şifreleme için tekrarlanır ve şifreleme uzmanları şifreli mesajı yavaş yavaş bulmak için şifreli mesajı analiz edebilir. FinalCrypt, çok büyük bir kerelik pad key dosyaları (çoklu terabaytlar) üretebilir ve bu da FinalCrypt tarafından şifrelenmiş dosyaların orijinal one-pad anahtar dosyası olmadan şifresini çözmek tamamen imkansız hale getirir.

Java kullanılarak geliştirilen uygulamalar genellikle çalıştırılmadan önce bilgisayarınıza JRE’yi (Java Runtimes Environment) kurmanızı gerektirir, ancak FinalCrypt, JRE’yi sisteminize yüklemeden çalıştırabilmeniz için taşınabilir JRE ile birlikte gelir. Tüm platformlar için taşınabilir ve kurulabilir versiyonlar bulunmaktadır.

FinalCrypt kullanıcı arayüzü, daha sonra yapmanız gerekenler hakkında size rehberlik eder. Örneğin, ilk başlattığınızda, “Select Key” (Sabit Anahtar) mesajını gösterir; bu, sabit sürücünüzün bir yerinde veya tercihen bir USB pendrive’da yeni bir kerelik bir pad anahtar dosyası oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Anahtar Oluştur düğmesine tıklayarak oluşturulabilir.

Bir anahtar dosya FinalCrypt penceresinin sağ tarafında oluşturulduktan ve seçildikten sonra, FinalCrypt penceresinin solundan şifrelenecek dosyaları seçebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bir şifre de girebilirsiniz, ancak bir kerelik büyük bir ped tuş dosyası ile gerçekten gerekli değildir. Şifrele düğmesine tıklamak seçili dosyaları şifreler.

Şifrelenmiş dosyalar BIT dosya uzantısıyla yeniden adlandırılmıştır. Dosyaların şifresini aynı şekilde yapılır. Önce bir defalık ped tuş dosyasını seçmeniz, ardından şifreli dosyaları seçmeniz ve ardından Decrypt düğmesine tıklamanız gerekir. Anahtar dosyasını çıkarılabilir bir sürücüde iyi gizli ve güvende tuttuğunuz sürece, dünyadaki hiç kimse dosyalarınızın şifresini çözemez.

Platformunuza göre FinalCrypt programını https://sites.google.com/site/ronuitholland/home/finalcrypt adresinden indirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir