Facebook Android Uygulamasından Web Tarama Verilerini Temizleme

Facebook Tarama Verilerini Temizleme Nasıl Yapılır?

Android, İOS uygulamasında veya web tarayıcılarda Facebook tarama verilerini temizleme nasıl yapılır ? Android ve İOS Facebook uygulamasının eski sürümlerinde, tarayıcı bağlantılarından birine dokunduğunuzda, akıllı telefonunuza daha önce yüklenmiş herhangi bir web tarayıcısı uygulamasında açılırdı. Fakat Facebook uygulamasının en son sürümlerinde harici bağlantılar herhangi bir üçüncü taraf web tarayıcısında açılmaz. Ancak şimdi Facebook uygulaması kendi içinde açılıyor ve bunları başka tarayıcı uygulamalarında açma seçeneği sunuluyor. Diğer web tarayıcılarında olduğu gibi, Facebook uygulaması da harici bağlantılara göz attığınızda biriken bazı verileri kendi uygulamasında saklar. Örneğin tarama geçmişi, çerezler ve benzeri diğer veriler Facebook uygulamasında birikmeye devam eder. Peki hem mobil hemde web tarayıcılarda tarama verileri nasıl temizlenir?.

Facebook Android Uygulamasından Web Tarama Verilerini Temizleme 

Android cihazlarda Facebook uygulasında Facebook tarama geçmişi temizleme adımlarını sırasıyla yaparak tarama verilerinizi temizleye bilirsiniz. Böylece uygulamada biriken ve telefonunuzda gereksiz yer kaplayan verileri temizleyebilirsiniz.

 1. Android akıllı telefonunuzda Facebook uygulamasını açın.
 2. Sağ üst kısımda alt alta 3 çizgi şeklindeki menü ikonuna dokunarak açın.
 3. Açılan listede, Yardım ve Ayarlar başlığı altında bulunan Uygulama Ayarları‘na dokunarak açın.
 4. Listenin en altında Telefonun tarama verilerini temizle seçeneğine dokunun.
 5. Çıkan onay kutusundaki “Tamam” seçeneğine dokunun ve işlemi tamamlayın

Facebook tarama verilerini temizleme işlemini daha önce yaptıysanız dokunduğunuz link altında “Son temizleme zamanını” tarih ve saat biçiminde görebilirsiniz.

Firefox, Chrome ve Internet Explorer Tarayıcısında Facebook Tarama Verilerini Temizleme

Firefox

 1. Tarayıcı penceresinin sol üst köşesindeki turuncu renkli “Firefox” düğmesini tıklayın, fareyi “Geçmiş” menü ögesinin üzerine getirin ve “Yakın Geçmişi Temizle” düğmesini tıklayın.
 2. Seçili tüm geçmiş türlerini göstermek için “Ayrıntılar” düğmesini tıklayın ve “Form ve Arama Geçmişi” kutusunun seçili olduğundan emin olun. Temizlemek istediğiniz diğer geçmiş türleri için kutuları seçin.
 3. “Temizlenecek zaman aralığı” nın yanındaki açılır menüyü tıklayın ve bir zaman aralığı seçin. 1 saat önce her yere gidebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, form verilerinizi silmek için “Şimdi Temizle” düğmesini tıklayın.

Chrome

 1. Menü çubuğundaki “Ayarlar” düğmesini (üzerinde anahtar bulunan düğme) tıklayın ve “Araçlar” menüsünü açın.
 2. “Tarama verilerini temizle” seçeneğini belirtin ve “Kayıtlı Otomatik Doldurma form verilerini temizle” kutusunun seçili olduğundan emin olun. Üst menüden geçmişin temizlenmesi için bir zaman aralığı seçin.
 3. Temizlemek istediğiniz diğer geçmiş türlerini seçin ve hazır olduğunuzda form verilerinizi silmek için “Tarama verilerini temizle” düğmesini tıklayın.

Internet Explorer

 1. Menü çubuğundaki “Araçlar” düğmesini (üzerindeki dişli bulunan düğme) tıklayın, fare imlecinizi “Güvenlik” in üzerine getirin ve “Tarama geçmişini sil” seçeneğini tıklayın.
 2. “Form verileri” kutusunu seçin ve temizlenmesini istediğiniz ek geçmiş türlerini kontrol edin.
 3. Form verilerinizi silmek için “Sil” düğmesini tıklayın.

Bu yazımızda Android, İOS ve web tarayıcılarda Facebook Tarama Verilerini Temizleme işlemini sırasıyla anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yaramıştır. Konuyla alakalı sormak istediğiniz sorunuz varsa yorumlar kısmını kullanarak bize iletebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir