Android'de WiFi IP Adresini Değiştirme

Android’de WiFi İP Adresi Değiştirme

Telefon ip adresimi nasıl öğrenebilirim? Telefon ip adresini değiştirme nasıl yapılır ? veya Android cihazlarda Wi-Fi İP adresini değiştirme gibi soruların cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Android akıllı telefonunuzla bir kablosuz ağa bağlandığınızda, bu ağ tarafından bir IP adresi otomatik olarak atanır. Bunun nedeni, Android akıllı telefonun varsayılan olarak DHCP sunucusunu kullanacak şekilde yapılandırılmış olmasıdır. DHCP, sunucunun kablosuz ağa bağlanan ana bilgisayar için otomatik olarak bir IP adresi ve DNS sunucusu atamasını sağlayan Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolünün kısaltmasıdır. Ancak, Android’de IP adresinizi değiştirmek isterseniz, yapmanız gereken tek şey, DHCP ayarından WiFi bağlantısı için statik IP adresi ayarına geçmektir.

Android’de WiFi IP Adresini Değiştirme

Android’de WiFi IP adresini nasıl değiştirebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  1. Android akıllı telefonunuzdaki sistem ayarlarını açın. Altında Kablosuz ve Ağlar bölümünde, şalterin çevrilmesi grafiği dokunarak WiFi açmak ve ardından WiFi seçeneğine dokunun. Bu çevrenizdeki tüm mevcut WiFi ağlarını görüntüleyecektir.
  2. Gösterilen WiFi bağlantıları listesinde, IP adresini değiştirmek istediğiniz şebekelerden birine dokunun. Daha sonra , beliren ekranda Değiştir’i seçin .
  3. Seçilen şebeke için çeşitli ayarlar açılacaktır. Gelişmiş seçenekleri göster etiketli onay kutusunu işaretleyin .  Gelişmiş seçeneklerde, altında IPv4 Ayarları değiştirmek DHCP için Statik . Bu, IP adresini değiştirmenize izin verir. 
  4. Şimdi  seçilen kablosuz ağ tarafından belirtilen aralıkta herhangi bir yerde IPv4 adresinideğiştirebilirsiniz . Genellikle, 192.168.0.2 – 192.168.0.255 arasındadır, ancak çakışan bir IP adresi ayarlamamalıdır.
  5. Bu kadar. Seçilmiş kablosuz ağa bağlandığınızda, kendiniz manuel olarak girdiğiniz IP adresini kullanacak şekilde ayarlanmışsınız.

Sonuç olarak;

Android’de kablosuz bir bağlantı için statik bir IP adresi atamak, sahip olduğunuz veya ofisinizde bulunan Wi-Fi yönlendiricileri için çok iyi bir iş yapar. Ancak kamuya açık WiFi ağları için, daha önce birçok insanın kullandığı IP adresini seçmek her zaman mümkün değildir. Kamu WiFi ağları olması durumunda, Android’deki kablosuz bağlantılar için DHCP ayarlarına sadık kalınması iyi bir fikirdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir