Android’de Uygulamaları Etkin veya Pasif Etme

Android uygulamaları etkinleştirme veya devre dışı bırakma: Yeni bir Android akıllı telefonu satın aldığınızda, ne yaparsanız yapın, oyunlar oynayın, siteleri ziyaret edin, arama yapın vb. Ancak birkaç haftalık sürekli kullanımdan sonra biraz yavaşlama olur. Bunun nedeni kısmen bu süre zarfında yükleyebileceğiniz yeni uygulamaların sayısından kaynaklanmaktadır.

Bu uygulamalardan bazıları arka planda çalışmaya devam ediyor ve daha da kötüsü – bazıları otomatik olarak Android ile başlıyor. Android‘te otomatik başlatma ile ilgili güvenlik uygulamaları (bir antivirüs gibi) de zarar verse de, daha iyi performans için diğer uygulama türleri devre dışı bırakılmalıdır.

Uygulamaları etkinleştirme veya devre dışı bırakma

Android, ayarlar bölümünden otomatik başlatma uygulamalarını yönetmeyi çok kolay hale getirir. Bu otomatik başlatma uygulamalarını şu adım adım talimatlar ile Android’de nasıl etkinleştireceğinizi veya devre dışı bırakacağınızı öğrenebilirsiniz:

  1. Her şeyden önce Android ayarları bölümünü açmanız gerekir. Tüm uygulamalar galerisinde bulunan dişli benzeri ayarlar simgesine veya giriş ekranındaki menü düğmesine dokunarak ve ardından ayarları seçerek kolayca açabilirsiniz.
  2. Güvenlik ayarları ile ilgili ayarları açmak için ayarlar ekranında aşağı kaydırın ve Güvenlik’e dokunun.
  3. Güvenlik bölümünde, uygulama izinleri, uygulama doğrulama, bilinmeyen kaynaklardan yüklenip yüklenmeyeceğiniz gibi uygulamalarla ilgili pek çok ayar bulacaksınız  . Bu listede Yönetim için Otomatik Başlat’a tıklanmanız gerekir.
  4. Otomatik başlatma yönetimi ekranında, Android telefonunuzda otomatik olarak başlatılan tüm uygulamaların bir listesi gösterilir. Otomatik başlatılmasını devre dışı bırakmak istediğiniz tüm uygulamaların işaretini kaldırın. Benzer şekilde, bir uygulamanın kontrol edilmesi Android’in açılışıyla otomatik olarak başlatılmasını sağlayacaktır.

Android önyüklemede bazı uygulamaların otomatik olarak başlatılmasını devre dışı bırakmak kesinlikle biraz daha hızlı hale gelecektir ancak önemli uygulamaları devre dışı bırakmamaya dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, Android cihazınızı kötü niyetli uygulamalara ve programlardan korumak için antivirüs ürünleriyle ilgili uygulamaları otomatik olarak başlatılmamalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir