Android Wi-Fi'ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası Nasıl Giderilir

Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası Nasıl Giderilir

Android Wi-Fi’ye bağlı ama internet yok hatası nasıl giderilir? Android telefonunuz Wi-Fi’ye bağlıyken internet bağlantısı olmadığında bu durum sinir bozucu olabiliyor. Bu durumda, internette müzik, film veya herhangi bir sosyal platformuna bağlanamazsınız.

Telefon WiFi bağlı ama internet yok hatasının birkaç nedeni var, bunları yazımızda ele alacağız.

Android telefonunuzun internete bağlanamamasının olası tüm nedenlerini ve bu sorunun nasıl çözüleceği hakkında alttaki adımları uygulayabiliriz.

  1. Yönlendiriciyi Yeniden Başlatın
  2. Mobil Verileri Kapatın
  3. Tarih ve Saat Ayarlarını doğru yapın
  4. Wi-Fi Ağını unutun ve yeniden bağlanın
  5. Yönlendirici Kablosuz Modunu Değiştirin
  6. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın
  7. DNS’yi değiştirin

Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası ve Nedenleri

Android telefonunuzun Wi-Fi’ye bağlıyken internet bağlantısı olmamasının birkaç nedeni vardır.

Bu nedenle, çözümlere geçmeden önce, Android telefonunuzdaki internet bağlantısı sorunlarının en yaygın nedenlerinden bazılarına bakalım.

1. Yönlendirici Sorunu 

Hatalı bir yönlendirici, internet bağlantısı sorunlarının en yaygın nedenlerinden biridir. Yönlendiriciniz sorun yaşıyorsa veya düzgün çalışmıyorsa, bağlı tüm cihazların internete bağlanma sorunları olacaktır. 

2. İnternet Bağlantısı Sorunu

Yönlendiriciniz düzgün çalışıyorsa, sorun internet bağlantısı olabilir; özellikle, güvenilir bir internet bağlantınız yoksa. Bu durumda, Android cep telefonunuz Wi-Fi’ye bağlanacak ancak internete erişimi olmayacaktır.   

Şimdi, kötü hava koşullarını, bakım sorunlarını, kopmuş kabloları vb. de hesaba katmanız gerekiyor. Temel olarak, İnternet Servis Sağlayıcı tarafından kaynaklanabilecek sorunları göz önünde bulundurmalısınız.

3. IP Adresi Sorunu  

IP adresiyle ilgili sorun çok nadirdir, ancak yine de olur. IP adresi sorunu, temelde aynı ağa bağlı ve aynı IP adresine sahip cihazlar arasındaki bir çakışmadır.

Bu hata nedeniyle, Android cep telefonunuz doğru verileri almayacak. Bu nedenle, sizi internetten tamamen kesmek. Bu, yalnızca Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) çalışmıyorsa gerçekleşir.

4. DNS Sorunu  

Çoğu kişi DNS veya Alan Adı Sisteminin farkında değildir. Ancak, bir IP için web sitesi URL’lerini esasen yorumlayan ayrılmaz bir parçadır. 

DNS sunucusunda bir sorun varsa, internete bağlanamazsınız. Ancak, bu nadiren olur.  

Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası Nasıl Giderilir

Artık Android akıllı telefonunuzun neden bir Wi-Fi ağına bağlı olduğunu bildiğinize ancak internete erişemediğinize göre, düzeltmelerin zamanı geldi.

Suçlu İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) ise, sorunu çözmelerini beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey olmadığını unutmamalısınız. Ancak, sorun sizdeyse, aşağıdaki ipuçları Android telefonunuzda internet bağlantısı erişimini yeniden kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İnternet sorununuzu çözen birini bulana kadar aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını inceleyin.

1. Modemi Yeniden Başlatın 

Yönlendirici ile başlayalım. Karmaşık bir cihazdır ancak bazen yeniden başlatma küçük sorunları çözmek için yeterlidir.

Yönlendiricinin yeniden başlatılması çok basittir. Güç kaynağından bağlantısını kesebilir ve birkaç saniye sonra bağlayabilirsiniz. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak sorunu çözmediyse bir sonraki çözüme geçin.  

2. Mobil Verileri Kapatın 

Akıllı telefonlarımızda hem Wi-Fi hem de Mobil Verilerin etkinleştirildiği zamanlar vardır ve bu genellikle herhangi bir çakışma yaratmaz. Android işletim sistemi , birini diğerinden ayırt edecek kadar akıllıdır.

Yine de, bu iki seçeneğin aynı anda etkinleştirilmesinin sorun yaratabileceği bazı durumlar vardır. Birçok ağ merkezli sorun yaratacak ve internet erişimi olmamasına neden olacaktır.

Bu nedenle, Wi-Fi’ye bağlı Android telefonunuzla bir internet bağlantısı sorunuyla karşılaştığınızda, mobil verileri devre dışı bırakmak en iyi seçeneğiniz olacaktır.

Android’de mobil verileri devre dışı bırakmak çok basittir. Devre dışı bırakmak için Android cep telefonunuzun Hızlı Erişim Panelindeki Mobil Veri seçeneğine dokunmanız yeterlidir .

3. Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası için Tarih ve Saat Ayarlar’nı Güncelleyin

Yanlış tarihler ve saatler, Android mobil cihazınızda birçok soruna neden olabilir. Önemsiz bir şey gibi görünebilir ancak internete bağlanmada sorun yaşıyorsanız, cep telefonunuzdan tarih ve saati kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Bunları yanlış bulursanız, derhal düzeltin. 

1. Android cep telefonunuzda Ayarlar uygulamasını başlatın.

2. Aşağı kaydırın ve Genel Yönetim’i bulun (Bu, kullandığınız akıllı telefona ve işletim sistemi sürümüne bağlı olarak farklı olabilir).

3. Genel Yönetim altında, Tarih ve Saat üzerine dokunun.

4. Yeni panelde, en üstte Otomatik Tarih ve Saat seçeneğini bulacaksınız . Bu işlevi etkinleştirmek için yanındaki düğmeye dokunun.

Bu özelliği etkinleştirdikten sonra Android cep telefonunuzdaki tarih ve saat sabitlenecektir. Şimdi, Wi-Fi üzerinden internete erişip erişemeyeceğinizi kontrol etme zamanı.

4. Wi-Fi Ağını Unutun ve Unutulan Wi-Fi Ağına Yeniden Bağlanın

Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası Nasıl Giderilir

Kaydedilmiş Wi-Fi ağını unutmak ve onu Android cep telefonunuza yeniden eklemek basit bir düzeltmedir ve oldukça etkilidir. 

Adımlar oldukça basit olsa da, yine de Wi-Fi ağına yeniden katılmakta zorlanabilirsiniz. İstem göründüğünde, Wi-Fi şifresini girmenizi ister.

Çoğu insan ev Wi-Fi şifresini unutur. Kurulum bittiğinde, sizden asla istenmez ve cihazınız otomatik olarak bağlanır.

Bu nedenle, bu yöntemi uygulamadan önce gerekli şifreyi aldığınızdan emin olun. Bundan sonrası çok basit. 

1. Android cep telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın ve Bağlantılar’a dokunun.

2. Bağlantılar altında, Wi-Fi öğesini seçin . Ardından, kayıtlı Wi-Fi ağınızın yanındaki   Dişli Şekilli Simgeye dokunun.

3. Yeni bir panel açılacak, aşağıdaki Unut seçeneğine dokunun.

Android telefonunuzun Wi-Fi ağınızı unutmasını sağladınız. Telefonunuz kapsama alanı içindeyken otomatik olarak şebekeye bağlanmaz.

Bu nedenle, cihazı yeniden başlatın ve Wi-Fi ayarlarına dönün. Ağ adına dokunun ve şifreyi girin. Ağa yeniden katıldıktan sonra hala internete erişemiyorsanız endişelenmeyin, denemeniz için daha fazla düzeltmemiz var.

5. Yönlendirici Kablosuz Modunu Değiştirin

Yönlendiricinizde uyumsuz bir kablosuz modu kullanıyor olabilirsiniz. Wi-Fi’ye bağlı Android cep telefonundan sorumlu olabilir, ancak internet sorunu yoktur.

Modern yönlendiriciler, çoklu kablosuz modlarla donatılmıştır. Her mod farklı bant genişliği ile birlikte gelir. En yaygın olanları 802.11b’dir ; 802.11b/g ve 802.11b/g/n. Harfler kablosuz için farklı standartları belirtir.

Şimdi, varsayılan kablosuz modu 802.11b/g/n’dir . Bu kablosuz mod, tüm modern Android cihazlarla düzgün çalışır. Ancak bazı eski cihazlar uyumlu değil.   

Bu nedenle, akıllı telefonunuzun eski olması nedeniyle bu sorunu yaşıyorsanız, kablosuz modunu değiştirmeniz yeterlidir.

  • Bilgisayarınızdaki Wi-Fi yönlendirici yazılımını çalıştırın.
  • Kablosuz Ayarları altında , Kablosuz Modu seçeneğini seçin.  
  • Açılır menüde birkaç seçenek görünecek; 802.11b’yi seçin ve Kaydet’i tıklayın

Modu değiştirdikten sonra yönlendiriciyi yeniden başlatın ve internete erişmek için Android cihazını bağlayın. Bu işe yaramazsa, kablosuz modunu 802.11g olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz . 

6. Ağ Ayarlarını Sıfırla 

Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası Nasıl Giderilir

Akıllı telefonunuzdaki ağ ayarlarını sıfırlamak oldukça sert bir hareket olacaktır, ancak Android’inizdeki internet bağlantısı sorununuzu çözmenize yardımcı olabilirse, denemeye değer. 

Daha önce katıldığınız tüm ağ tercihlerinizi kaybedeceğinizi unutmayın. Bu, güvenli Wi-Fi ağları için ağ kimlik bilgilerini yeniden girmeniz gerekeceği anlamına gelir. Android telefonunuzun ağ ayarlarını nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Android cihazınızda  Ayarlar uygulamasına dokunun.

2. Aşağı kaydırın ve Genel Yönetim’e dokunun (Bu seçenek, kullandığınız akıllı telefona ve işletim sistemi sürümüne bağlı olarak farklılık gösterecektir).

3. Genel Yönetim altında, Sıfırla üzerine dokunun.

4. Birkaç sıfırlama seçeneği bulacaksınız, Ağ Ayarlarını Sıfırla üzerine dokunun.

5. Son olarak, Android telefon ağ ayarlarınızı sıfırlamak için  aşağıdaki panelde Ayarları Sıfırla düğmesine dokunun.

Bu yöntem yeterince kolaydır. Ağ tercihlerinizi tekrar ayarlamayı unutmayın ve internete bağlanmayı deneyin. Başarılı olmalısın. 

7. DNS’yi değiştirin 

Android Wi-Fi’ye Bağlı Ama İnternet Yok Hatası Nasıl Giderilir

Son olarak, hala aynı sorunu yaşıyorsanız DNS’yi değiştirebilirsiniz. Ancak bunu yalnızca son çare olarak ve ne yaptığınızı biliyorsanız kullanın. 

DNS’yi değiştirmek karmaşık bir iştir. Bu nedenle, profesyonellere bırakılmalıdır. Ancak, mevcut durumunuz olan bir sorunu çözmek için bunu kendiniz yapmanız gerekebilecek zamanlar olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki adımları çok dikkatli bir şekilde uygulayın. 

Görev basit. IP adresini yalnızca Google DNS (8.8.8.8; 8.8.4.4) olarak değiştirmeniz yeterlidir ve bu sorundan kurtulmanız gerekir.  

1. Android cep telefonunuzda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Bağlantılar üzerine dokunun . 

2. Bağlantılar altında , Wi-Fi’ye ve ardından ağınızın yanındaki Dişli Şekilli Simgeye dokunun.

3. Aşağıdaki panelde, menüyü genişletmek için  Gelişmiş’e dokunun.

4. IP Ayarlarına dokunun ve bunu Statik olarak değiştirin.

5. Değişiklikten sonra Statik IP , DNS1 IP ve DNS2 IP yazın . Ardından, Kaydet düğmesine dokunun.  

Şimdi Android cihazınızı yeniden başlatın ve internete bağlanın. İnternete yeniden erişim sağlamanız gerekir. 

Sonuç

Umarım yukarıda listelenen yöntemlerden biri, Wi-Fi’ye bağlı ancak internet sorunu olmayan Android’inizi başarıyla çözmüştür. Telefonunuzda hala internet erişiminiz yoksa, lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bize yazın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir