Anasayfa » Windows, Linux için Falkon Web Tarayıcısı

Windows, Linux için Falkon Web Tarayıcısı

Windows ve Linux için Falkon Web Tarayıcı

Windows ve Linux için açık kaynaklı Falkon web tarayıcısı denemek öğrenmek ister misiniz? Kullanıcılara hangi web tarayıcısını kullandıklarını sorsanız, büyük olasılıkla Chrome, Firefox, Safari veya Edge gibi cevaplar alırsınız. Bu ana internet tarayıcıları tüm işletim sistemlerinde çalışan dünyaya hakim web tarayıcılardır. Ancak farklı bir browser denemek istiyorsanız, açık kaynaklı olan ve önceden yüklenmiş birçok eklentiyle birlikte gelen Falkon web tarayıcısını kullanabilirsiniz.

Falkon Web Tarayıcı

Falkon browser, çok az sistem kaynağı kullanmak için tasarlanmış hafif bir web tarayıcısıdır. Medya açısından zengin web sitelerinde gezinirken bile çok hızlı hale getiren, QtWebEngine adlı, Chromium çekirdeğinin kesilmiş bir sürümünü kullanır. Önceden yüklenmiş GreaseMonkey, MouseGestures, AutoScroll, Tab Manager, Vertical Tabs vb. Eklentiler yükü halde gelir.

Falkon web tarayıcısı, varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo kullanıyor, ancak başka herhangi bir arama motoruyla da değiştirilebiliyor. Varsayılan arama motorunu değiştirmeden bile, belirli kısayollarını kullanarak diğer arama motorundaki şeyleri arayabilirsiniz. Örneğin, adres çubuğuna “sp hilalay” yazarsanız, StartPage arama motorunda “hilalay” ifadesini arayacaktır. Benzer şekilde, “g hilalay” da Google’ı arama motoru olarak kullanacaktır.

Diğer web tarayıcıların uzantıları olduğu gibi, Falkon’da da yerleştirilmiş bazı hazır temalar ile birlikte geliyor ve toplamda üç temaya sahiptir. Bu temalar, araç çubuğu ve simgeler dışında başka hiçbir şeyi değiştiremiyorsunuz.

Falkon web tarayıcısı, tüm modern özellikleri desteklemektedir, ancak bazı sayfaların diğer tarayıcılara göre biraz daha yavaş yüklenmesine neden olabiliyor. Örneğin, Youtube videolarını izlemek için Chrome tarayıcısını kullandığınız gibi daha iyi bir deneyim yaşamayabilirsiniz. Ama bunun dışında Falkon en düşük sistem kaynaklarını kullanan ve Windows PC için oldukça güzel bir alternatif web tarayıcısı diyebiliriz. https://www.falkon.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir