Windows 11’de .NET Framework 3.5 Nasıl Etkinleştirilir

Windows 11'de .NET Framework 3.5 Nasıl Etkinleştirilir

Windows 11’de .NET Framework 3.5 nasıl etkinleştirilir? Tıpkı Windows 10’da olduğu gibi, Windows 11 de yalnızca .NET Framework sürüm 4.x önceden yüklenmiş olarak gelir. 3.5, 3.0 ve 2.0 gibi .NET Framework’ün eski sürümleri kullanılarak yazılmış herhangi bir uygulamayı çalıştırmayı denerseniz, önce Windows 11 PC’nize Framework’ün bu sürümlerini yüklemeniz gerekir.

Windows 11’de .NET Framework 3.5 nasıl etkinleştirilir

Windows 11 PC’nize .NET Framework 3.5 yüklemenin iki yolu vardır. İlk yöntem, .NET dosyalarını internetten indirip yüklemeyi içerir. İkinci yöntem internet erişimi gerektirmez ve yalnızca Windows 11 DVD veya Windows 11 ISO görüntü dosyası gerektirir.

.NET Framework 3.5 Online’ı Etkinleştirme:

  1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win+R kısayol tuşuna basın . Çalıştır iletişim kutusuna appwiz.cpl yazın ve Enter’a basın.
  2. Programlar ve Özellikler penceresinde, Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneğine tıklayın.
Windows 11’de .NET Framework 3.5 Nasıl Etkinleştirilir

3. .NET Framework 3.5’i seçin (.NET 3.0 ve 2.0’ı içerir) ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.

4. Gerekli dosyaları internetten indirmesini ve sisteminize kurmasını bekleyin.

.NET Framework 3.5 Çevrimdışı Etkinleştirilmesi:

  1. Windows 11 DVD’sini bilgisayarınızın DVD sürücüsüne yerleştirin. Windows 11 kurulum dosyalarını içeren bir USB pendrive’ınız varsa, onu PC’nize bağlayın. Windows 11 ISO’nuz varsa, onu sanal bir sürücü olarak bağlayın. Bunlardan sadece herhangi birine ihtiyaç vardır. Bunlardan herhangi birinin D: sürücüsü aracılığıyla mevcut olduğunu varsayıyoruz.
  2. Win+X tuşlarına basın ve ardından menüden Windows Terminal (Yönetici) öğesini seçin.
  3. Terminal penceresinde aşağıdaki komutu verin:
DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:d:\sources\sxs

4. PC’nize .NET Framework 3.5’i yüklemesini bekleyin. %100 gösterdiğinde, bilgisayarınızda .NET Framework 3.5, 3.0 ve 2.0 kuruludur. Genellikle işlem 5 dakikadan az sürer.

Dolayısıyla bunlar, Windows 11 PC’nizde .NET Framework 3.5’i etkinleştirmenin iki yoludur. Hangisini daha kolay bulduğunuza bağlı olarak bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir