Telefon parmak izi kilidi kırma nasıl yapılır Android

Telefon Parmak İzi Kilidi Kırma Android Kilidi Kırma

Telefon parmak izi kilidi kırma sık sık unutulan şifre ve ekran kilidi desenlerinden dolayı Android kullanıcılarının başına gelen sorunlar arasında yer almaktadır. Kilidini açamaya çalıştığımız parmak izi sensörü bulunan akıllı telefonun yedek şifresini de hatırlamıyorsak parmak izi kilidi kırma arayışına geçeriz ve çoğu zaman parmak izi kilidi nasıl kırılır diye bu sıkıntıdan kurtulmaya çalışırız.

Telefon parmak izi kilidi kırma

Günümüz akıllı telefonları parmak izi sensörü cihazın model ve markasına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Samsung markası telefonların parmak izi güç tuşuna entegre edilerek cihazın ön yüzünde bulunur. Ancak LG ve Huawei markalı cihazlarda ise arka taraftaki kameranın hemen altında yer almaktadır. Sony markasına sahip bazı modellerindeyse parmak izi özelliği cihazın yan tarafında bulunuyor.

Eğer cihazınızın parmak izi şifre yedeğini hatırlamıyorsanız ve telefon kilidi kırmak istiyorsanız maalesef cihazı sıfırlamaktan başka çare yok. Şimdilik parmak izi kırmak için basit bir yöntem henüz keşfedilmedi. Telefonunuzu resetlemeniz gerekiyor ve telefon sıfırlandığında fotoğraf, video, uygulamalar gibi dosyaların tamamen silineceği anlamına geliyor.

Neredeyse her Android akıllı telefonun sahipleri ve iPhone 8’e kadar olan iPhone’lar da dahil olmak üzere endişelenecek yeni bir güvenlik sorununa sahip olabilirler: Çinli bilgisayar korsanları herhangi bir parmak izi tarayıcısını sadece 20 dakikada kırabileceğini iddia ediyor .

Biyometrik güvenlik önlemi olarak parmak izlerini ortadan kaldıran iPhone 11 gibi bir akıllı telefona yatırım yapmadığınız sürece, cihazınızın ve içindeki uygulamaların kilidini açmak için bu parmak görüntüsüne güvenme şansınız vardır. Çinli hackerlar, 140 dolar (108 £) maliyete sahip ekipman ve baskınızın bir fotoğrafını analiz eden bir uygulama kullanılarak herhangi bir parmak izi tarayıcısının nasıl dövülebileceğini gösterdiklerinden, bu kötü bir haber olabilir.

Parmak izi kodunu kırmış Çinli hackerlar kimler?

Bilgisayar korsanları, Tencent adlı Çinli bir şirkette X-Lab güvenlik araştırma ekibinin bir parçası olarak çalışıyor . Şangay’daki GeekPwn 2019 konferansında parmak izi hackleme yöntemlerini gösterdiler .

Bilgisayar korsanları parmak izi güvenliğini nasıl kırdı?

X-Lab takım lideri Chen Yu, rastgele seyircilerden bir bardağa dokunmalarını istedi. Daha sonra geride bırakılan parmak izleri bir akıllı telefon kullanılarak fotoğraflandı ve bilgisayar korsanlarının geliştirdiği bir uygulamadan geçirildi. Kesin metodoloji ortaya çıkmamasına rağmen, uygulamanın muhtemelen bir 3D yazıcı kullanarak bir parmak izini klonlamak için gereken verileri çıkardığı düşünülmektedir.

Klonlamanın fiziksel kısmı, güvenlik nedeniyle izleyicilere açıklanmadı, ancak daha sonra oluşturulan işlemin parmak izleri, ilgili kitle üyelerine kayıtlı üç farklı akıllı telefonun kilidini kırmak için kullanıldı. Önemli olarak, bunlar akıllı telefon endüstrisinde kullanılan üç farklı parmak izi tarama teknolojisini kullandı: kapasitif, optik ve ultrasonik. Üçü de kırıldı ve parmak izini fotoğraflamaktan cihazın kilidini açmaya kadar olan tüm süreç sadece 20 dakika sürdü.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir