Outlook’u Gmail’e Taşıma veya Aktarma Nasıl yapılır?

E-posta servisi Outlook'u Gmail'e Taşıma veya Aktarma

Outlook’u Gmail’e taşıma veya aktarma işlemi nasıl yapılır ? E-postaları almak ve göndermek için hala Outlook kullanan birçok kişi vardır. Bununla birlikte, birçoğu Outlook’a göre daha fazla özellik ve seçenek ile gelen Gmail’e geçmeyi de düşünebilirler. Bugün size verimliliği artırmak için Outlook’tan Gmail’e nasıl geçeceğinizi ve e-postalarınızı nasıl düzenleyeceğinizi öğretmeye çalışacağız.

Outlook’u Gmail’e Taşıma veya Aktarma

Gmail: Kurulum

Bir Outlook hayranıysanız, Gmail’de aynı “etiketleri” (Outlook’ta klasörler olarak adlandırılır) oluşturmak isteyeceksinizdir. Aslında, Gmail’deki “etiket” simgesinin bir klasöre benzediğini göreceksiniz. Bu “klasörler” in aslında kategoriler gibi işlev gördüğünü unutmayın, ancak belirli bir istemciden gelen e-postaları bulmaya çalışırken çok yararlıdır.

Klasör simgesinin yanında, iletilere etiket uygulamak için kullanabileceğiniz bir etiket simgesi göreceksiniz. Ayrıca, gelen kutunuzu düzenlemenize yardımcı olması için renkli yıldızları kullanabilirsiniz. Onlara erişmek için, e-posta ekranının sağ üst köşesinde bulunan “Ayarlar” düğmesini (dişli çark simgesi) tıklamanız ve Ayarlar’ı seçmeniz gerekecek. Ayarlar sayfası açıldıktan sonra hangi yıldızların (veya diğer sembollerin) etkin olduğunu belirlemek için yıldızlar bölümüne bakmanız gerekir. Renkli yıldızları ve diğer simgeleri, yalnızca “Kullanımda” bölümüne sürükleyerek etkinleştirebilirsiniz.

Outlook’u Gmail’e Taşıma

Kullanmak istediğiniz simgeyi “Kullanımda” bölümüne sürükledikten sonra, sayfanın alt kısmına gidin ve “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıklayın. Artık, bir e-postada belirli bir simgeyi kullanmak istediğiniz her durumda, kullanmak istediğiniz simge görünene kadar e-postanın solundaki “Yıldız” ı tıklayın.

Gmail: Kuralları Filtrelemek İçin

Kurallar, Outlook e-posta servisinin sahip olduğu en iyi özelliklerden biridir. Merak etmeyin, çünkü Gmail e-postalarınızı kolayca organize etmenize izin veren filtrelerle birlikte gelir. Güçlü değildirler, ancak e-postaları arşivlemek, onları okundu olarak işaretlemek, onları yıldızlaştırmak, etiketlemek, silmek veya hatta iletmek için bunları kullanabilirsiniz.

Filtre kurallarını kullanarak, çok fazla zaman harcamaksızın büyük miktarda e-postaları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Gmail: Özel görünümler

Gmail’in fantezi bir web posta hizmeti olmadığını ancak profesyonel bir web sitesinde bahsetmek zorundayız. Filtrelemek ve Outlook’ta yaptığınız gibi ihtiyacınız olan şeyleri bulmak için etiketleri kullanmayı öğreneceğiniz kadar uzun sürmez. Ayrıca, Ayarlar menüsünden Rahat, Şirin veya Kompakt’i seçerek e-postaların nasıl gruplandığını değiştirebilirsiniz. Google’ın bu tür ayarlara daha fazla odaklanması gerektiğini kabul ediyoruz, ancak şimdilik e-postaların gruplandırılmaları açısından hepsi bu kadar.

Sonuç

Son birkaç yıldır, iki web posta servisi güvenlikten daha çok özelliklere odaklanmış durumda. Bununla birlikte, Outlook’un Gmail’den daha fazla veri kaybı özelliği bulunduğu görülüyor. Sunulan güvenlik özelliklerini, bunların tam olarak nasıl uygulandığını ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadıklarını anladığınızdan emin olmak için web posta hizmetinizin hizmet düzeyi sözleşmesini daima gözden geçirmenizin nedeni budur.

Değişikliklerin sizi veya sizin çalıştığınız şirketi etkilemediğinden emin olmak için Gmail’in hizmet düzeyi sözleşmesini yılda birkaç kez incelemenizi öneririz.

Outlook hakkında ne düşünüyorsunuz? Ya da Gmail hizmetiyle ilgili düşüncelerinizi ve buna ek olarak istediğiniz özellikleri ve seçenekleri bize yazmayı unutmayın.

Ayrıca Gmail Grup Oluşturma Grup Nasıl Oluşturulur adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir