Opera ve Chrome Web Tarayıcıları Karşılaştırma

Opera & Chrome

Opera ve Chrome web tarayıcıları karşılaştırma: Bu yazıda, günümüzde Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Bing, Yandex ve Safari gibi pek çok popüler web tarayıcısı bulunmakta. Bu makalede, Chrome’un en iyi tarayıcı olduğunu düşünen kullanıcılar için bizde bu iki web tarayıcısını karşılaştırma yapmaya karar verdik. işte Opera & Chrome web tarayıcıları karşılaştırması ve özellikleri.

Opera web tarayıcısı hakkındaki özellikler

Opera, piyasaya sürülmesinden bu yana çok az kullanılan web tarayıcısı olmuştur. 1995 yılında ortaya çıktı ve 22 yıldır hizmet veriyor. Web tarayıcısı günümüzde zorunlu gördüğü özelliklerin çoğunu sunmuş, aynı zamanda iyileştirme ve yenilik yapmaya devam ediyor.

W3Schools’un açıklamasına göre, Opera web tarayıcısının Nisan 2012’de internet kullanımının sadece % 1.1’ine ulaştığını söylüyor. Buda demek oluyor ki, çoğu kullanıcı tarafından hala bilinmiyor.

Opera & Chrome

Diğer taraftan, Google Chrome web tarayıcısı ise Nisan 2017’de tüm tarayıcı kullanımının % 75,7’sine ulaşmış oldu. Bu durumda da kullanıcıların popülaritesi açısından halen önde gelen en iyi tarayıcı olduğunu gösteriyor.

Opera’nın kullanma sunduğu özellikler

Turbo hız özelliği

Opera web tarayıcısı Turbo modunu sunar. Bu dahili veri sıkıştırma sistemi, daha az veri indirirken kullanıcıların daha hızlı web sayfaları yüklemelerine izin verir. Bu özellik şifrelenmemiş web siteleri içindir, fakat bu özellik Wi-Fi olmadığı zaman devreye girer. Turbo modunun mobil sürümü, az veri bulunduğunda çok yararlıdır.

Reklam Engelleme Özelliği

Opera’nın güzel yanı ise kullanıcıların en sevdikleri web sitelerinde gezinirken reklamları devre dışı bırakmasını sağlayan dahili bir reklam engelleyici özelliği bulunuyor olması ve bu sayede de kullanıcılar reklam karmaşasından kurtulmuş oluyor.

VPN Yerleşiği

Web tarayıcısı ayrıca, kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yerleşik bir VPN içermektedir. Gizliliğe gerçekten önem veren kullanıcılar için bu tarayıcı yerleşik ve ücretsiz bir VPN’ye sahiptir.

Opera’nın bir diğer özelliğide: Facebook Messenger ve WhatsApp, hızlı erişim, yer imleri, eklentiler, kenar çubuğunda iç içe geçmiş, krom uzantı uyumluluğu, batarya dostu ve yerleşik BitTorrent istemcisi ve arama özelliğine sahip olmasıdır. ancak her iki tarayıcı da farklı özelliklere ve işlevlere sahip olup kullanıcılara daha iyi kolaylıklar sunuyorlar.

1 thought on “Opera ve Chrome Web Tarayıcıları Karşılaştırma”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir