Microsoft Edge Güvenli DNS Nasıl Etkinleştirilir

Microsoft Edge Tarayıcısında Güvenli DNS Nasıl Etkinleştirilir

Microsoft Edge tarayıcısında güvenli DNS nasıl etkinleştirilir? Microsoft’un yeni chromium tabanlı Edge web tarayıcısı, sola ve sağa yeni özellikler ekliyor gibi görünüyor. Bu nedenle, Windows 10 kullanıcıları arasında hızla popüler bir tarayıcı haline geldi. Edge tarayıcısının en son sürümünde Microsoft, HTTPS üzerinden güvenli DNS (DoH) özelliğini de ekledi. Daha önce sadece Firefox’un içinde bu özellik vardı. Şimdi Edge browser da bu özelliğe sahip olduğu için Firefox doğrudan bir rekabetle karşı karşıya kalacak.

Microsoft Edge Tarayıcısında Güvenli DNS Nasıl Etkinleştirilir

HTTPS üzerinden güvenli DNS (DoH), Internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından atanan normal DNS sunucusunu veya Windows sistem ayarlarınızda yapılandırıldığı gibi atlar. DoH kullanırken, ISS’niz bir DNS sunucusu aracılığıyla çözümlemeye çalıştığınız etki alanı adlarını günlüğe kaydedemiyor. Yeni Edge tarayıcısında, güvenli Doh’yi hızlı bir şekilde etkinleştirebilir ve yapılandırabilirsiniz. Yapılması gerekenler altta açıklanmıştır:

1. Edge tarayıcısını başlatın, menü simgesine (üç nokta) tıklayın ve menüden Ayarlar’ı seçin. Alternatif olarak, Edge tarayıcısının adres çubuğuna edge://settings/ girebilirsiniz.

2. Sol taraftaki yan çubuktan Gizlilik, arama ve hizmetler’i seçin.

3. Sağ tarafta, web siteleri için ağ adresinin nasıl aranacağını belirtmek için Güvenli DNS kullan seçeneğini etkinleştirin.

4. Bir servis sağlayıcı seçin öğesini seçin ve ardından listeden Güvenli DNS sağlayıcılarından birini seçin. Kullanılabilir dört DNS sağlayıcısı vardır – Google DNS, CleanBrowsing, Cloudflare ve Quad9. HTTPS üzerinden güvenli DNS’yi (DoH) destekleyen bir DNS sağlayıcısı da yazabilirsiniz.

5. Edge tarayıcısını kapatıp yeniden başlatabilirsiniz. Artık Edge tarayıcısı, alan adlarını IP ağ adreslerine çevirmek için Güvenli DNS kullanıyor olacak.

Microsoft Edge tarayıcısında bulunan HTTPS üzerinden güvenli DNS sağlayıcılarının yanı sıra, doh.opendns.com adresini kullanarak OpenDNS DoH sağlayıcısını ve doh.familyshield.opendns.com adresi üzerinden OpenDNS ailesi filtresi DoH sağlayıcısını da kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Microsoft Edge tarayıcısında güvenli DNS nasıl etkinleştirilir onu anlattım umarım yararlı bir makale olmuştur. Konuyla ilgili sormak istediğiniz sorunuz varsa yorumlarda bize yazmayı unutmayın).

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir