MacBook Pro On Şarj Olmuyor - Nasıl giderilir

MacBook Pro On Şarj Olmuyor Nasıl düzeltilir

MacBook Pro On Şarj olmuyor nasıl düzeltilir ? Batarya MacBook Pro’da şarj olmuyorsa bu oldukça sinir bozucu bir durum. MacBook cihazınızın şarjı bittiğinde onu tekrar şarja takmanız gerekir, MacBook Pro On şarj olduğunda ışık göstergesi Turuncu renkte yanıyorsa şarj oluyor demektir ve Yeşil yanıyorsa bataryanın dolu olduğu anlamına gelir. Ama eğer ışık tamamen yanmıyorsa, MacBook Pro On şarj olmuyor demektir. Veya ışık göstergesi turuncu renktedir ve MacBook’unuzdaki pil simgesinde şarj olmadığını görebilirsiniz. Peki bu sorunlar nasıl düzeltilir?

MacBook Pro On Şarj Olmuyor Nasıl düzeltilir?

Elektrik Prizini Kontrol Edin

MacBook Pro On şarj sorunu adımlarına geçmeden önce, Mac’inizi farklı prizlerle şarj etmeye çalışın veya başka bir cihazı şarj etmek için aynı prizi kullanmayı deneyin. Yerinizdeki elektrik şarj olurken kesilmişse, MagSafe’i prizden çekmeyi deneyin, 30 saniye ile 1 dakika bekleyin ve tekrar fişi takın.

MagSafe’i Kontrol Edin

Hem adaptör hem de kablo için MagSafe’inizi kontrol edin. Adaptörde veya kabloda hasar olup olmadığından bakın. MacBook Pro’nuzu şarj etmek için başka bir MagSafe kullanmayı deneyin.

MacBook’taki MagSafe Portunu Temizleyin

Bazen pilin MacBook Pro’da şarj olmamasının nedeni basit bir şey olabilir. Bu basit şeylerin yaygın olanlardan biri, küçük bir nesne veya toz gibi MagSafe yuvasına bir şeylerin sıkışmış olmasıdır. Bir kürdan kullanarak portu kontrol edip nesneleri çıkarın. İşiniz bittiğinde, aynı yöntemi MagSafe adaptörüne de uygulayın. Yavaşça ve dikkatlice yapın.

Batarya Yüzdesini Kontrol Edin

Her bataryanın kendi döngü sayısı vardır. MacBook’unuz maksimum döngü sayısına ulaştıysa, yenisiyle değiştirmeniz gerekir. MacBook Pro 2009, 2018’e kadar olan modellerde 1000 katına kadar maksimum devir sayısına sahiptir. Bu bilgiyi Apple () menüsünü açarak kontrol edebilir ve Sistem Bilgisi’ni seçebilirsiniz. Bu bölmede, geçerli döngü sayısını ve batarya durumunuzu görebilirsiniz.

SMC’yi Sıfırla

MagSafe ve bataryanın normal koşullarda olduğunu doğruladıysanız, MacBook Pro’da şarj olmamakta olan batarya nasıl düzeltilir? SMC’yi (Sistem Yönetimi Denetleyicisi) sıfırlamayı deneyebilirsiniz. İlk önce MacBook’unuzu kapatın. MagSafe’i bir güç kaynağına bağlayın. Daha sonra Shift (sol taraf) + Control + Option tuşlarına ve güç düğmesine yaklaşık 4 saniye boyunca basılı tutun, ardından bırakın. Güç düğmesine basarak MacBook’unuzu tekrar açın.

Bataryayı Sıfırlayın

MacBook Pro’nuzun çıkarılabilir bir bataryası varsa, bataryayı çıkararak sıfırlayabilirsiniz. Pili çıkardıktan sonra, güç düğmesine 5 saniye basılı tutun ve pili tekrar yerine yerleştirin. Son olarak, güç düğmesine basıp dizüstü bilgisayarınızı açın. Bu yöntemi uygulamadan önce bilgisayarınızı kapattığınızdan emin olun. MacBook’unuzu daha önce hiç açmadıysanız, pili sıfırlamanıza yardımcı olması için MacBook’unuzu Apple Yetkili Servisine götürmeniz veya Apple https://support.apple.com/tr-tr/HT204652 web sayfasını ziyaret etmeniz önerilir.

Bu yazımızda MacBook Pro On şarj olmuyor ile ilgili bazı çözüm yöntemleri paylaştım umarım yararlı bir konu olmuş ve işinize yaramıştır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir