Maalesef Kamera Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür? Android

Maalesef kamera durdu için çözümler

Maalesef kamera durduruldu hatası, Android telefonların önemli bir parçasıdır. Tüm güzel anları yakalamayı seviyoruz, özçekim çekmekten zevk alıyoruz ve tabi bazende tatsız telefonların kamera hatası gibi durumlarla kaşı karşıya kalabiliyoruz. Telefonumuzun kamerası çalışmayı durdurduğunda ne yapılabilir ? Sorunu çözmenin en hızlı yolunu ararız, böylece içimizdeki fotoğrafçıyı keşfetmeye geri dönebiliriz. “Ne yazık ki kamera durdu” düzeltmesi için çözümler arıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Android’de “Maalesef kamera durduruldu” hatası nasıl giderilir ?

Çözüm 1: Kamerayı Yeniden Başlat

Android cihazınız, kameranın uzun süre kullanılmadığı zamanlarda bu hatayı gösterebilir. Sadece kameradan çıkıp, 30 saniye bekledikten sonra uygulama simgesine dokunarak uygulamayı yeniden başlatmanız, böyle bir sorunu çözmek için gereken tek şeydir. “Maalesef kamera çalışmayı durdurdu” hatasıyla karşılaştığınızda, bu sorunu çabuk çözmenin en iyi yolu budur. Ancak, çözüm geçici olabilir ve sorun çok sık tekrarlanıyorsa, burada listelenen diğer çözümleri denemelisiniz.

Çözüm 2: Maalesef Kamera Durduruldu Hatası Alıyorsanız Cihazınızı Yeniden Başlatın

Telefonun yeniden başlatılması, uygulamada sorun yaratabilecek basit uygulama hataları düzeltebilir. Genellikle, bir sorun yeniden başlatıldığında giderildiğinde, sorunun gerçek nedenini bulmak zordur. Kamera herhangi bir sebep olmadan çalışmayı durdurduysa, yeniden başlatma hızlı ve kolay bir çözümdür. Ancak, Android cihazınız aynı hatayı göstermeye devam ederse, sorun bir aksaklıktan daha fazlası olabilir, bozuk bir dosya veya buna neden olabilecek bir güncelleme olabilir.

Çözüm 3: Kamera Önbellek Dosyalarını Temizle

Fotoğraf makinenizin önbelleği, kamera uygulamasının daha hızlı çalışmasına yardımcı olan dosyaları saklar. Önbellek dosyaları, kullanım kolaylığı ve daha iyi kullanıcı deneyimi için yaratılmıştır. Ancak, bazen bu önbellek dosyaları bozulabilir ve kamerayı kullanmanıza izin vermeyecek hataları getirmeye başlayabilir. Sorunu çözmek için önbellek dosyalarını temizleyebiliriz. Bunu yaparken önemli bir veri kaybetmeyeceksiniz. Fark edebileceğiniz tek şey, kamera uygulamanızı bir sonraki açışınızda yüklenmesinin biraz zaman alacağıdır.

 • Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin.
 • Uygulamalar bölümlerine gidin ve Uygulama yöneticisine dokunun.
 • “Tümü” sekmesinin altındayken ekranınızın soluna doğru kaydırın.
 • Şimdi kamerayı arayın ve üzerine dokunun
 • Uygulamayı sonlandırmak için Zorla Durdur’a dokunun
 • Ardından, Önbelleği Temizle’ye dokunun.

Önbellek dosyalarının anında silineceğini ve önbellek dosyaları tarafından alınan alanın 0’a döneceğini göreceksiniz. Şimdi kamerayı bir kez daha açın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Çözüm 4: Kamera Veri Dosyalarını Temizleyin

Önbellek dosyaları nispeten zararsızdır ve bunları silmek cihazınızdaki hiçbir şeyi etkilemezken, veri dosyaları uygulama için kişisel ayarlarınızı içerir. Bu, veri dosyalarını silerseniz kişisel tercihlerinizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Kamerada bazı tercihler belirlediyseniz, veri dosyalarını silmeden önce not almanız gerekebilir. Ardından geri dönüp bir kez daha ayarlayabilirsin.

 • Cihazın Ayarlar menüsüne gidin ve Uygulama Yöneticisi’ne gidin.
 • “Tüm Sekme” ye gitmek için kaydırın ve ardından Kamera’ya dokunun.
 • Kamera uygulamasına bağlı tüm veri dosyalarını silmek için Verileri Temizle’ye dokunun.

Veri dosyaları fotoğraflarınızı silmeyecek, böylece endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Veri dosyaları silindikten sonra, kameraya dokunun ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Hata hala görünüyorsa, sonraki çözüme geçin.

Çözüm 5: Maalesef Kamera Durduruldu Hatası ile karşılaşmamak için Yazılımınızı Güncelleyin

Yazılımdaki bir hata nedeniyle kameranın düzgün çalışmamasına neden olan bazı kamera sorunları ortaya çıkabilir. Cihazınızdaki yazılım güncellemelerini uzun süre geciktirdiyseniz, cihazınızın uygulamalarının düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek gerekli güncellemeleri kaçırmış olabilirsiniz. Bir güncelleme, yazılımdaki bilinen sorunları çözmenize yardımcı olur. Beklemede olan güncellemelerin olup olmadığını kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 • Cihazın Ayarlar menüsüne git
 • Cihaz Hakkında’ya dokunun
 • Yazılım güncellemesi veya Sistem güncellemesi demen gereken ilk seçeneğe dokunun.

Cihazınız otomatik olarak güncellemeleri kontrol etmeye başlar ve en son güncellemelerin zaten cihaza yüklendiğini söyleyen bir mesaj alırsınız veya bir güncellemenin mevcut olduğunu söyler ve cihazı güncelleyebilirsiniz. Bir güncelleme varsa, güncellemeyi yükleyin ve cihazınız yeniden başlatıldığında, kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çözüm 6: Galeri Uygulaması için Önbellek ve Veri Dosyalarını Silin

Galeri kamerayla çok yakından bağlantılı. Galeri uygulamasıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanmazsa, genellikle kameraya girebilir ve bir hata mesajıyla sonuçlanabilir. Galeri uygulamasının önbellek ve veri dosyalarının silinmesi, galeri uygulamasının suçlu olup olmadığını bulmakta yardımcı olabilir.

 • Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi’ne gidin.
 • “Tümü” sekmelerine gitmek için sekmeler arasında kaydırın
 • Galeri’ye bakın ve üzerine dokunun.
 • Zorla Durdur’a dokunun
 • Şimdi önbelleği temizlemek için Temizle Önbelleğe Dokunun
 • Ardından, Galeri için veri dosyalarını silmek için Verileri Temizle’ye dokunun.
 • Tamam’a dokunarak onaylayın

Şimdi cihazınızı yeniden başlatın ve kameranın beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Çözüm 7: Bir Üçüncü Taraf Kamera Uygulamasını Kullanın

Stok kamera uygulamasını rahat bir şekilde terk ediyorsanız, Play Store’u açın ve bir üçüncü taraf kamera uygulamasını arayın. Mevcut olanlardan birkaçı vardır ve bazıları sizin kullandığınız mevcut stok kamera uygulamasından daha fazlasını sunabilir. Bu, sorunu çözmeyen ancak cihazınızı hatasız kullanmaya devam etmenize yardımcı olan bir alternatiftir. Üçüncü taraf bir uygulamanın kullanımı sadece sizin takdirinize kalmıştır.

Çözüm 8: Güvenli Mod’u Kullanın

Kamera uygulamasını beğenirseniz ve bir üçüncü taraf uygulaması kullanmak yerine sabitlemeyi tercih ederseniz, bazı karmaşık sorun giderme işlemlerine girmeliyiz. Sorunun, son yüklediğiniz uygulamalardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmamız gerekiyor. Bazı el feneri uygulamalarının kamera uygulaması için sorun oluşturduğu bilinmektedir. Bir üçüncü taraf uygulamasının soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı Güvenli Mod’da yeniden başlatmanız gerekir. Güvenli modda, üçüncü taraf uygulamaların tümü devre dışı bırakılır; böylece sorunun üçüncü taraf uygulamasında veya telefonun yazılımında bulunmasını daraltabiliriz.

 • Güç tuşunu basılı tutun
 • Bu, cihazınız için Güç seçeneklerini getirecektir
 • Şimdi ekranınızdaki menüden Güç Kapalı seçeneğini basılı tutun.
 • Bir pop-up kutusu elde edene kadar basmaya devam edin
 • Cihazı Güvenli Modda yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulur.
 • Tamam’a dokunun

Cihaz Güvenli Modda yeniden başlatıldığında, herhangi bir hatayla açılıp açılmadığını kontrol edin. Evet ise, bir sonraki çözüme geçin. Öte yandan, kamera hatasız çalışıyorsa, üçüncü taraf bir uygulama kameranın uygulamasına problemle neden oluyor olabilir. Son yüklenen uygulamaları silin veya fabrika verilerine sıfırlama için gidin.

Çözüm 9: Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Fabrika ayarlarına sıfırlama, cihazınızı ilk durumuna getirecektir. Bu, cihazın fabrika ayarlarına geri döneceği anlamına gelir. Cihazınıza yüklenen tüm verileri ve tüm üçüncü taraf uygulamalarını kaybedersiniz. Yedekleme, tüm önemli verilerinizi kurtarmanıza ve bunlardan hiçbirini kaybetmemesine yardımcı olacaktır. Tüm önemli dosyalar için başka bir depolama cihazına taşınarak ve hesabınızı Google’a yedekleyerek tüm veriler için bir yedek oluşturduğunuzdan emin olun. Ardından sıfırlamaya devam edin.

 • Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin
 • Yedekleme ve Sıfırlama’ya dokunun
 • Verilerinizi Google hesabınızda yedeklemek için yedeklemenin yanındaki kutuyu işaretleyin.
 • Cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak için Fabrika Ayarlarına dokunun.
 • Telefonu sıfırla’ya dokunun.

Cihaz yeniden başlatıldığında, kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Evetse, tüm dosyalarınızı ve verilerinizi geri yükleyin ve cihazınızı her zamanki gibi kullanmanın keyfini çıkarın.

Bu çözümler Motorola, Samsung (Samsung S4, Samsung S5, Samsung S6, Samsung S6 Edge, Samsung S7, Samsung S7 Edge, vb), LG (LG G3, LG, G4, vs,), HTC ve diğer tüm Android cihazlar için uygulanabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir