iPhone Yeniden Başlatıyor Sorunu [Çözüm]

iPhone Yeniden Başlatıyor Sorunu Nasıl Giderilir?

iPhone yeniden başlatıyor veya iPhone sürekli kapanıp açılıyor ne yapmalıyım? iPhone’lar mobil cihazların ön saflarında yer alıyor. Programlarını, bağlantılarını, tıbbi bilgilerini yönetmek ve hatta sağlıklarını takip etmek için onlara güveniyoruz. Telefonların günlük hayatımızda oynadığı önemli roller nedeniyle, sürekli yeniden başlayan bir iPhone’a sahip olmak neredeyse sakatlayıcı.

iPhone Yeniden Başlatıyor Sorunu

Yeniden başlatma sorunu, iki tür sorun türüne ayrılır. Bunlardan biri, bir süre çalışan ve ardından aniden yeniden başlayan bir iPhone’u içeriyor. Ardından, kısa bir süre sonra işlemi tekrarlayın.

Diğeri, kalıcı bir yeniden başlatma döngüsüne giren, başlayan ve ardından kapanan, yalnızca yeniden başlatmak ve döngüyü tekrarlamak için bir iPhone içerir. İlk senaryo, sorunu çözme konusunda size daha fazla çok yönlülük sağlarken, ikincisi telefonu kullanılamaz hale getirir. 

Ancak endişelenmeyin, türünden bağımsız olarak iPhone’unuzu yeniden başlatma sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak birkaç harika çözümümüz var.

Yine de herhangi bir şey denemeden önce, iPhone’unuz yinelenen bir döngüye takılıp kalmıyorsa, verilerinizi güvende tutmak için iPhone’unuzu yedeklediğinizden emin olun.

Muhtemelen iyi olacak, ama üzgün olmaktan daha güvenli, gitmenin yolu budur. Herhangi bir rehberliğe ihtiyaç duymanız durumunda iPhone’u yedeklemeyle ilgili harika belgelerimiz var .

iPhone Yeniden Başlatıyor Sorunu Nasıl Giderilir?

Artık iPhone’unuzun neden yeniden başlatıldığını bildiğinize göre, size bu can sıkıcı sorunu çözmenin birkaç yolunu göstereceğiz.

İşte bu yazıda öğrenmeniz gereken tüm ipuçları:

  1. iPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlayın
  2. SIM kartı çıkarın ve yeniden takın
  3. iPhone’unuzda iOS’u güncelleyin
  4. Uygulama önbelleğini temizle
  5. Depolama alanını boşaltın
  6. Pil tüketen uygulamaları silin
  7. Ayarları Sıfırla

1. iPhone’unuzu Yeniden Başlatmaya Zorlama

Bu, tam olarak düzeltmeye çalıştığımız sorun olduğu için önermek için garip bir şey gibi görünebilir, ancak iPhone otomatik olarak tekrarlanan bir yeniden başlatma döngüsündeyse, iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak aslında bu döngüyü bozabilir.

iPhone’unuzu yeniden başlatma işlemi, sahip olduğunuz modele bağlıdır. iPhone’unuzu yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

iPhone 6 için, Ana Sayfa ve Güç düğmelerini aynı anda 10 saniye basılı tutun; telefonunuz yeniden başlatma döngüsüne gönderilecektir.

iPhone 7’de Yan ve Sesi Kısma düğmelerini 10 saniye basılı tutun. Ardından, ekranda Apple logosu göründüğünde her iki düğmeyi de bırakın.

iPhone 8, X ve sonraki modellere sahipseniz, Sesi Aç düğmesine ve ardından Sesi kıs düğmesine basın ve bırakın. Ardından, Apple logosu görünene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

2. SIM kartı çıkarın ve yeniden takın

Kablosuz taşıyıcıyla iyi bir bağlantısı yoksa iPhone’unuz yeniden başlatma döngüsünde takılabilir. Sorun, operatörün kendisinden veya telefonunuzdan olabilir.

Bu sorunu çözmenin kolay ve hızlı bir yolu, SIM kartı çıkarıp tekrar takmaktır. iPhone’unuzu kapatın, ardından SIM tepsisini çıkarmak için SIM çıkarma aracını kullanın. Birkaç saniye bekleyin, ardından SIM tepsisini yeniden takın.

SIM kartı çıkardıktan sonra iPhone’unuz hala yeniden başlatma döngüsünde takılı kalıyorsa sonraki adımlara geçin. Denemeniz için daha fazla düzeltmemiz var.

3. iPhone’unuzda iOS’u Güncelleyin

Yinelenen yeniden başlatmaya neden olan bir işletim sistemi sorununa rastlamış olabilirsiniz.

Bu nedenle, yeniden başlatma işe yaramazsa ve telefonunuza gerçekten erişebilirseniz (diğer bir deyişle, sürekli yeniden başlatma döngüsüne takılıp kalmaz), Ayarlar menüsünün altındaki Genel sekmesine bakın ve yüklenecek yeni güncellemeler olup olmadığını kontrol edin.

Öyleyse, kendinizi en son iOS sürümüne almak için yeni güncellemeyi yükleyin. Bu güncelleme, yeniden başlatma sorununuzu çözebilir.

4. Uygulama Önbelleğini Temizle

Yeniden başlatma döngüsünün ne zaman gerçekleştiğini düşünün. Yeniden başlatma sorununun çok uzun süre kalmasına izin verme olasılığınız düşük olduğundan, muhtemelen yeterince yeniydi.

Bu durumda, telefonunuza yüklediğiniz son birkaç uygulamayı düşünün. Sistemin yeniden başlatma hatası yaşamasının nedeni bunlardan biri olabilir.

Apple, Apple Store’daki her uygulamayı saplantılı bir şekilde inceliyor gibi görünse de, mevcut yüz binlerce uygulama arasından her şeyi yakalayamazlar. Bu nedenle, cihazınızın arızalanmasına neden olan bir uygulama yüklemiş olabilirsiniz. 

Önce uygulamayı Ayarlar’dan getirmeyi ve önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Sorun telefonunuzda önbelleğe alınmışsa, bu, sorunu cihazınızdan temizler ve potansiyel olarak sorununuzu hafifletir.

Bu işe yaramazsa, en son uygulamaları kaldırmayı düşünebilirsiniz. Gerçekten kapsamlı olmak için, bunları kurulumlarının tersi sırayla kaldırmayı deneyin (ne olduğunu hatırlıyorsanız).

Bu sorunlara bazen uygulamalar neden olduğundan, yeniden başlatma sorununun kaynağını, yalnızca buna neden olan uygulamadan kurtularak ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Depolama Alanını Boşaltın

İPhone’unuz çok doluysa, açık kalması için gereken programları tam anlamıyla çalıştıramaz. Bu yüzden yeniden başlatmalarla tekrar tekrar deneyecek.

Bilgisayarınıza bağlayabilir ve telefonun sabit sürücüsüne erişebilirseniz, normal bir başlatmaya gizlice girmeniz için yeterli alan açabilecek bazı dosyaları kaldırabilirsiniz. Ancak, güvenli oynamak isteyeceksiniz ve iPhone’unuzun bir daha bu kadar dolmasına asla izin vermeyeceksiniz.

6. Bataryayı Tüketen Uygulamaları Kontrol Edin

Bazı uygulamalar performans açısından çok yalın ve verimlidir. Bu, çalıştıklarında çok az sistem kaynağı kullandıklarını korumak içindir. Bununla birlikte, diğer uygulamalar, durdurulması gereken kaynakları tüketen juggernautlardır.

Bazı uygulamalar arka planda çalışır ve yoğun yapıları iPhone’u o kadar çok ısıtır ki, soğuma aracı olarak yeniden başlatmaya çalışır. Ancak, uygulama yeniden başlarsa ve telefonu çok sıcak çalıştırırsa, aynı varsayılan soğuma yöntemini deneyecektir. 

Böyle bir pil boşaltıcının yaygın bir örneği, iPhone’un GPS’idir. GPS’i navigasyon amacıyla kullanmak üzereyseniz, iPhone’un pil kapasitesini çalışır durumda tutmak için pili yoğun olarak kullanan diğer uygulamaları kapatmaya zorlamayı düşünün.

Genel olarak, hangi uygulamaların pili en çok tükettiğini bulmak ve onları durmaya zorlamak için Ayarlar menüsü altındaki Pil bölümünü inceleyebilirsiniz . Bazıları otomatik olarak yeniden başlatılacak, ancak tümü değil.

Pil tüketen uygulamaları kullanılmadıklarında sınırlayarak veya her zaman kendi kendine başlıyor gibi görünen uygulamaları terk ederek iPhone’u yeterince serin tutabilir ve sürekli yeniden başlatma ihtiyacını önleyebilir. Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa , iPhone’unuzda pil ömründen tasarruf etme konusunda harika belgelerimiz var .

7. Ayarları Sıfırlayın

Bazı yazılım sorunları, Ayarlar’ın Genel sekmesine giderek ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla -> Sıfırla -> Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğini kullanarak iPhone’un ayarlarını sıfırlayarak çözülebilir.

Bu, telefonu fabrika varsayılanlarına sıfırlayacak ve bu da muhtemelen yeniden başlatma sorununuzdan kurtulacaktır. Uygulamalar ve veriler güvende olacak, ancak önceden ayarlanmış tüm şifrelerin veya oturum açma bilgilerinin yeniden girilmesi gerekecek.

Sonuç

Yerinden çıkmış bir parçanın neden olduğu bir sorun veya başka bir fiziksel hasar nedeniyle telefon sürekli olarak yeniden başlatılıyor olabilir. Telefonunuzu düşürdüyseniz ve dahili veya harici bir arıza yaşadıysa, tamir ettirmeniz gerekebilir.

SIM kartı çıkarmayı deneyebilirsiniz, ancak bu, içindeki hasarlı parçaları iyileştirmek için fazla bir şey yapmaz. Bir Apple Store’a veya yardım merkezine getirmiş olsanız bile, gizli hasarları ortaya çıkarmak için bir iPhone’u açık tutmak nadiren kurtarılabilir bir şeydir.

Bu nedenle verilerinizi yedekleyin ve elinizdekinin bir seçenek olmadığı bir noktadaysanız, yeni bir cihaza aktarabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir