İPhone XS Isınma Sorunu ve Nedenleri Nasıl Giderilir

İPhone XS Aşırı Isınma Sorun Nasıl Çözülür

İPhone XS Isınma Sorunu nasıl giderilir ? Akıllı telefonları daha sıcak hale getiren nedenler arasında, uzun süre kullanmak, oyun oynamak, müzik dinlemek ya da internetten video akışı izlemek gibi nedenlerden dolayı olmaktadır. Cihazı kapalı bir arabada veya doğrudan güneş ışığı altında bırakmak ve buna benzer birçok faktör cihazın ısınmasına sebep olabilir. Bunun dışında, işlemci üzerindeki ekstra yük ve cihazın tasarımı da ısınma sorunlarına sebebiyet vermektedir. Akıllı telefonlar, batarya ve işlemci aşırı çalıştığında çok fazla ısı üretir. Ancak, bir süre kullanılmadığında telefon, tekrar normal sıcaklığa geri döner. Eğer cihaz hiç kullanılmasa bile aşırı ısınma eğilimi gösterirse, derhal sorunu ele almanız gerekir.

İPhone XS Isınma Sorunu ve Nedenleri

Bir çok iPhone XS kullanıcısı , öncelikle iOS güncellemeleri yüklediğinde ve aygıtın sıcaklığı normal sınırdan çok daha yüksek olduğunda, ısınma sorunlarıyla karşılaşır. Özellikle, güncellemenin boyutu büyük bir dosyaya geldiğinde, yükleme süreci uzar batarya ve cihazın işlemcisi yükü taşıyamayacağı için telefon gereksiz yere ısınır.  Fakat güncellemelerin yüklenmesi bittikten sonra cihaz normale dönmelidir, ancak, cihazda ısınma sorununu düzelmezse aşağıdaki geçici çözümleri deneyebilirsiniz. Bu genel öneriler, iPhone XS cihazınızda aşırı ısınma sorunu gidermenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda, cihazın aşırı ısınmasına neden olabilecek sorunları da öğrenmiş olursunuz.

İPhone XS Isınma Sorun Nasıl Giderilir ?

1. Çözüm: iPhone XS’deki arka plan uygulamalarını temizleme

Gereksiz uygulamalar, cihazın işlemcisini etkileyen temel nedenlerdir. Arka planda çalışan uygulamalar, cihazın aşırı ısınmasına neden olabilirler. Arka planda uygulamalar, farklı görevleri yerine getirirken çok önemli bir rol oynar, ancak aynı zamanda bu uygulamalar bozulduklarında sorun çıkarabilirler. Aşırı ısınma sorununu çözmek için tüm arka plan uygulamalarını temizleyebilirsiniz.

 1. Parmağınızı Ana ekrandan yukarı doğru kaydırabilir ve bir süre durdurabilirsiniz.
 2. Uygulama incelemesi boyunca gezinmek için sola veya sağa kaydırabilirsiniz.
 3. Uygulamalar önizlemesini kaydettikten sonra kapatmanız gerekir.
 4. Aynı şeyi arka plan uygulamalarının geri kalanına uygulayın.

Tüm arka plan uygulamalarını temizledikten sonra, İphone XS ısınma sorunu hala devam edip etmediğini görmek için iPhone XS’i normal şekilde kullanmaya çalışın.

Çözüm 2: Cihazı başlatmaya zorlama

Yumuşak sıfırlama prosedürü, cihazı yeniden başlatan kuvvet ile benzer bir sonuç vermesine rağmen, farklı bir şekilde gerçekleştirilir. Zorla yeniden başlatmayı gerçekleştirdiğinizde telefonun aşırı ısınmasına neden olan tüm sinir bozucu uygulamaları temizleyebileceksiniz. Yumuşak sıfırlama gibi, kuvvet yeniden başlatma prosedürü cihazdaki dahili verilerin silinmesine yol açmaz. Cihazı yeniden başlatmaya zorlamak için aşağıdaki adımlar gerçekleştirilebilir.

 1. Sesi Aç ve Kapat düğmesine hızlıca basın ve serbest bırakın.
 2. Cihazın yan tarafındaki Güç düğmesine basın ve basılı tutun ve telefon yeniden başladığında serbest bırakın.

Kuvvet yeniden başlatma prosedürü, cihazınız yanıt vermediğinde veya cihazın ısınmasına neden olan yazılım hatalarını giderdiğinde de düzeltebilir.

Çözüm 3: Cihazdaki ayarları sıfırlayın

İPhone XS’nin ayarları tercihlerinize göre özelleştirilebilir, ancak geçersiz ayarlarda yapılan değişikliklerin uygulanması da semptomların olumsuz etkilenmesine İPhone XS ısınma sorunu ortaya çıkabilir. Örneğin, iPhone, cihaz ayarlarında bazı değişiklikler yaptıktan sonra hemen aşırı ısınmaya başlayabilir. Değiştirilen ayarları ve ayarları ve bunları nasıl değiştirdiğini hatırlarsanız, bu değişiklikleri bir önceki yapılandırmaya geri dönmek için geri alabilirsiniz. Ancak, aşırı ısınma sorununu ortadan kaldıramazsanız, cihazdaki tüm ayarları sıfırlayabilirsiniz. Fabrikada veya aygıtta depolanan tüm dahili verileri silen ana sıfırlamadan farklı olarak, bu yordam verileri korur.

 1. Ana ekrandan Ayarlar uygulamasına dokunun
 2. Genel’i seçin ve Sıfırla’ya dokunun.
 3. Tüm ayarları sıfırla seçeneğini seçin.
 4. Tüm ayarları sıfırlamak için cihazın parolasını sorar ve tekrar seçeneğe tekrar dokunabilirsiniz.

İPhone, tüm seçenekleri sıfırladıktan ve orijinal değerlere veya varsayılana geri yüklendikten sonra otomatik olarak başlamalıdır. Bu prosedürün, cihazın aşırı ısınma sorununu çözmek için işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için kontrol edin.

Çözüm 4: Hatalı servisleri ve uygulamaları cihazdan silme

İPhone XS, yeni bir uygulamanın kurulumundan sonra aşırı ısınırsa, temel neden olabilir. Aşırı ısınmanın gerçek sebebi olup olmadığını öğrenmek için, aşırı ısınmaya neden olabileceğinden şüphelendiğiniz uygulamaları devre dışı bırakabilir ve kalıcı olarak kaldırabilirsiniz. İPhone XS’inizdeki uygulamaları nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ana ekrandan Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran Zamanına dokunun.
İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’na dokunun.
Sorulduğunda, cihazın şifresini girmelisiniz.
İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları’nın yanındaki geçişe geçiş yapmak ve İzin verilen uygulamalar’a dokunmak, cihazınızda aşırı ısınma sorunlarına neden olduğundan şüphelendiğiniz uygulamaları bulmanıza yardımcı olacaktır.
Uygulamanın yanındaki anahtara dokunmak kolayca devre dışı bırakabilir.
Hatalı uygulamaları cihazdan kalıcı olarak kaldırmak için yapmanız gereken şey.

Silmek istediğiniz uygulamanın simgesine dokunup basılı tutmak için Ana ekrana gidin.
Simgeler düzensiz hareket etmeye başladığında, silmek için cihazın sol üst köşesinde bulunan X’e dokunmanız gerekir.
Son olarak, uygulamaları ve iPhone ile ilgili verileri kaldırmak için Sil’e dokunabilirsiniz.
Uygulamaların kaldırılmasından sonra cihazın yeniden başlatılması veya yumuşak bir şekilde yeniden başlatılması, cihazın daha fazla ısınmasını durdurabilir.

Çözüm 5: Hava yastığını ve Bluetooth’u kapatma

Cihazdaki Airdrop veya Bluetooth uzun bir süre açık kaldığında, işlemci aktif kalır ve daha fazla çalışır ve cihazın ısınmasının nedenlerinden biri olabilir. Bu programları kullanmak istemezseniz, yapmanız gereken tek şey ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırmak ve kapatmak için üzerine dokunun.

Çözüm 6: Düşük pil modunu kullanma

Aygıttaki pil gücü düşükse, ancak hemen şarj etme olanağınız yoksa, düşük güç modunu kullanarak batarya tüketimini azaltabilirsiniz. Düşük pil modundayken, aygıttaki bazı özellikler devre dışı bırakılır ve performans da yavaşlar ve bu da aygıtların aşırı ısınmasını azaltır.

Çözüm 7: Konum servislerini devre dışı bırakma

Cihazdaki bazı uygulamalar Konum Servislerini kullanır, ancak birkaç uygulama bu seçeneğin işlev görmesini gerektirmeyebilir. En iyi seçenek, ihtiyacınız olmadığında konum servislerini devre dışı bırakmaktır.

Ayarları ziyaret edin
Gizlilik ve Konum Hizmetlerine Git
İhtiyaçlarınıza göre uygulamaları kontrol edin ve konum servisini “Asla” veya “Uygulamayı kullanırken” olarak sıfırlayın.
Çözüm 8: Wi-Fi bağlantısını sonlandırma
Wi-Fi’yi kullanmak, özellikle mevcut olan ağı bulmak için Wi-Fi aramasını etkinleştirdiğinizde cihazın gücünün boşalmasına neden olur. Bunu yapmak pilin boşalmasına ve cihazın gereksiz yere aşırı ısınmasına neden olabilir. Yapmanız gereken tek şey, Ayarları ziyaret etmek ve Wi-Fi anahtarını değiştirmek.

Çözüm 9: En son iOS sürümünü yükleyin

Kötü amaçlı yazılım ve yazılım hataları genellikle cihazın aşırı ısınmasına neden olur, ancak bu sorunlardan kurtulmak için iOS’un en son sürümünü yüklemeniz gerekir. İPhone XS üreticisi, kötü amaçlı yazılım ve hatalar da dahil olmak üzere cihaz üzerinde gelişen sorunları çözmek için işletim sisteminin yeni sürümlerini kullanıma sunuyor. En son iOS sürümünü nasıl güncelleyebilirsiniz.

 1. Ana ekrana gidin ve Ayarlar’a dokunun.
 2. Genel ve Yazılım Güncelleme’ye dokunun.

Güncelleme ayrıntıları ile bir bildirim alacaksınız. Onları ve gereksinimlerini karşılamak için zaman ayırın. İOS’un son sürümüne güncellemeye başlamadan önce, cihazdaki tüm önemli dosyaları yedeklemeli ve güvenli kalmalarına izin vermelisiniz. İşiniz bittiğinde, en son sürümü indirmek ve kurmak için talimatları izlemeniz gerekir. Güncellemenin tamamlanmasından sonra iPhone XS’nizi yeniden başlatabilir, sistemdeki yeni değişiklikleri uygulayabilir ve önbelleği dahili bellekten temizledikten sonra uygulamaları yenileyebilirsiniz.

Son olarak cihazdaki tüm bu adımları yerine getirdikten sonra, aşırı ısınma sorunları hala devam ediyorsa https://getsupport.apple.com/ linki üzerinden Apple ile iletişim kurun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir