iPhone Ses Düğmesi Çalışmıyor - Sorun Nasıl Giderilir

İPhone Ses Tuşu Düğmeleri Çalışmıyor Nasıl Açılır?

İPhone Ses tuşu düğmeleri çalışmıyor nasıl açılır ? Birkaç iPhone sahibinin ses seviyesi düğmeleriyle ilgili bir sorun bildirdiğine göre, ses düzeyini yukarı veya aşağı açmaya çalıştıklarında iPhone ses düğmelerinin çalışmadığını fark ettiler. Düğmelere bastıkları zaman hiçbir şey çalışmıyor. Bir donanım sorunu gibi görünüyor, ancak Apple Store’a gitmeden önce, denemeniz gereken birkaç yol var çünkü yazılımdaki hata ya da ses düğmelerinde veya şarj yuvasındaki toz ve kir gibi birçok faktör bu soruna neden olabilir. Sorun yazılımda ise, yazılımı güncellemek sorunu çözebilir. Düğmeler veya şarj noktası kirli olduğunda, bağlantı noktasını ve düğmeleri temizleyerek problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca etkili olabilecek bazı basit püf noktaları da vardır. Bunu düzeltmek için yapmanız gereken sorun giderme adımlarını izlemek.

İPhone Ses Tuşu Düğmeleri Çalışmıyor

İPhone’unuzu yeniden başlatın

İPhone’da çalışmayan ses düğmelerinin çalıştığını fark ettiyseniz, denenecek ilk şey basit bir yeniden başlatmadır. Her cihazın bazen garip davranabileceğini ve yeniden başlatmanın çeşitli sorunları düzeltebileceğini biliyorsunuz. Uyku / uyandırma düğmesine basın ve basılı tutun. Kaydırıcı görünecektir. İPhone’unuzu kapatmak için sürükleyin. Telefon kapalıyken, açmak için uyku / uyandırma düğmesine basın ve basılı tutun.

İPhone ses tuşu Sorunu ediyorsa Yumuşak sıfırlama gerçekleştirin

Çoğu durumda, bir yeniden başlatma (yukarıda gösterilen) sorunu çözecek ve iPhoneses düğmeleri tekrar çalışmaya başlayacaktır. Bu olmazsa, yumuşak sıfırlama gerçekleştirebilirsiniz. Endişelenme, bu verilerin hiçbirini silmeyecek.

 • Uyku / uyandırma düğmesine ve Ana Ekran düğmesine aynı anda basın ve basılı tutun
 • Apple logosunu görene kadar bu düğmeleri tutmaya devam edin.

İPhone ses tuşu düğmesine birkaç kez basın

Çalışmayan ses düğmesine birkaç defa basın. Tık sesi duyuyor musunuz? Ses yoksa, düğmelerin içinde toz kir kalmış olabilir. İPhone ses seviyesi tuşu normale dönene kadar tıklamaya çalışabilir ya da Apple Store’lardan birini ziyaret edebilir, böylece düzeltilebilir.

Halka / sessiz düğme

Bu hile, iPhone ses düğmelerinin normale dönmesine yardımcı olabilir. Halkayı / sessiz düğmeyi değiştirmeye çalışın ve ses düğmesine basın. Bazı kullanıcılar için bu basit adım sorunu çözdü ve düğmeler normal çalışmaya başladı.

İPhone Ses tuşu çalışmıyorsa kulaklığı deneyin

İPhone ses düğmeleri çalışmıyorsa, çalışabilecek başka bir basit numara vardır. Ses seviyesini ayarlamanıza izin veren uzaktan kumandalı Apple kulaklıklara ihtiyacınız olacaktır. Orijinal olanı kullandığınızdan emin olun. Kulaklıklı mikrofon setini kulaklık jakına takın ve kullanarak sesi yükseltmeyi veya azaltmayı deneyin. Ses çubuğunu görüyor musunuz? Şimdi, iPhone ses düğmelerini kullanarak sesi ayarlamayı deneyin.

Yardımcı dokunmatik

Bu çok kullanışlı olabilir. Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik bölümüne gidin ve Yardımcı dokunuş özelliğini açın. Ekranınızda küçük bir simge görünecektir.

Üzerine dokunun. Cihaza tıklayın. Ses seviyesine ve birkaç kez ses seviyesine dokunun. Dışına basarak iletişim kutusunu kapatın. Fiziksel düğmelere bas – umarım şimdi çalışacaklar.

Ses düğmelerini temizleyin

Ses düğmelerinin etrafında kir veya toz varsa, onu çıkarın. iPhone ses seviyesi düğmeleri oldukça hassastır ve eğer kirliyse yavaş yanıt verir veya hiç cevap vermezler. Bir vakum nozulu kullanabilir ve düğmeler yapışkansa, q-ucu ve ovma alkolünü kullanın.

Şarj portunu ve kulaklık jakını temizleyin

Birçok durumda sorun konektörde ve içinde çok fazla kir ve toz vardı. Kürdan kullanın ve konektörü hafifçe temizleyin. Ayrıca kulaklık jakını da temizleyin. Bu sorunu yaşayan pek çok kullanıcı, şarj portunu ve kulaklık jakını temizleyerek bunu düzeltebildi. Sadece tüm kalıntıları, kir ve tozu temizlediğinizden emin olun. İşiniz bittiğinde, ses düğmelerini kullanarak sesi yukarı veya aşağı çevirmeyi deneyin.

İOS sürümünü güncelleyin

İPhone’unuzdaki yazılım güncel değilse, en son iOS sürümünü indirip yüklediğinizden emin olun.

 • İPhone’unuzu bir güç kaynağına bağlayın veya telefonunuzun şarj edilmiş olduğundan emin olun ve bir Wi-Fi ağına bağlanın
 • Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin.
 • İndir ve Yükle veya Şimdi Yükle’ye dokunun (en son yazılım sürümünü zaten indirmişseniz)

İPhone’u fabrika ayarlarına geri yükle

Geri yükleme iPhone süreci, OS ve ürün yazılımı dahil olmak üzere iPhone’unuzdaki tüm öğeleri siler. Bu yüzden verilerinizi önceden yedeklemek akıllıca olacaktır. İşte adımlar:

 • İPhone’unuzun şarj edildiğinden emin olun.
 • İPhone’unuzun sabit bir WiFi ağına bağlı olduğundan emin olun. Bu, iPhone’un kurtarma modunda sıkışmış olarak bilinen sorunu yaşayabileceğiniz için önemlidir.
 • Bir yıldırım kablosu kullanarak iPhone’u Mac / PC’ye bağlayın ve iTunes’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun
 • Özet sekmesinde Geri Yükle’yi tıklayın.
 • İşlem başlamadan önce iTunes yazılımı indirir
 • Geri yükleme işlemi tamamlanana kadar bekleyin
 • İPhone’unuzu yeni bir cihaz olarak ayarlayın.

İPhone ses düğmeleri su hasarından sonra çalışmıyor

Bir iPhone su ile temas ettiğinde , hemen kapatmanız, cihazı bir bez, havlu vb. Kullanarak silmeniz ve şarj portundan, mikrofondan, hoparlörlerden ve ses düğmelerinden suyu çıkardığınızdan emin olmanız gerekir. SIM kartı çıkarın ve kabloları çıkarın (örneğin kulaklıklar). O zaman telefonunuzu tamamen kurumaya bırakmalısınız. Telefon kuruduğunda, tekrar açabilirsiniz. İPhone ses seviyesi düğmeleri çalışmıyorsa, su telefonun bileşenlerine zarar verdiği için olabilir. Apple Store veya Apple yetkili servis sağlayıcısını ziyaret etmenizi öneririz .

Bu sorunlar / çözümler iPhone 4, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5’ler, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da bulunmakta ve etkilidir.

Birçok kullanıcı için çalışan bazı basit püf noktaları ve çeşitli yararlı çözümleri paylaştık. Hepsini denediyseniz ve iPhone ses düğmeleri çalışmıyorsa, operatörünüze veya Apple’ınıza başvurun veya Apple’ın mağazalarından birini ziyaret edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir