Fare Tekerleği Kullanılarak Windows'ta Ses Nasıl Değiştirilir?

Fare Tekerleği Kullanılarak Windows’ta Ses Nasıl Değiştirilir?

Fare tekerleği kullanılarak Windows’ta ses nasıl değiştirilir? Herkes, bildirim alanındaki hoparlör simgesi aracılığıyla bir Windows PC’de ses düzeyini nasıl değiştireceğini bilir. Önce hoparlör simgesine tıklamamız gerekiyor ve ardından sistem sesini kolayca ayarlayabileceğimiz bir kaydırma kontrolü açılıyor. Bu kaydırıcı denetiminin görünümü, Windows XP zamanlarından bu yana değişti, ancak temel kavram aynı kaldı.

Fare Tekerleği Kullanılarak Windows’ta Ses Nasıl Değiştirilir?

Windows’ta sistem sesini değiştirmenin başka bir uygun yöntemi, özel ses açma ve ses kısma tuşlarıyla birlikte gelen bir çoklu ortam klavyesidir. Dizüstü bilgisayarların çoğu, sistem sesini artırmak veya azaltmak için kullanılabilen işlev tuşlarıyla birlikte gelir.

Ama şimdi birisi hoparlör simgesinin üzerinde fare tekerleğini kullanarak ses seviyesini değiştirmenin daha da basit bir yöntemini buldu. Fare tekerleğini kullanarak yukarı kaydırdıkça ses seviyesi artacaktır. Ve benzer şekilde, hoparlör simgesi üzerinde -aşağı kaydırılarak ses seviyesi azaltılabilir. Ancak bunun için tb-vol-scroll adlı özel bir açık kaynaklı yazılıma ihtiyacımız var.

tb-vol-scroll, sistem tepsisine fare tekerleğine yanıt veren başka bir hoparlör simgesi yerleştirir. Hoparlör rengi ayrıca işletim sisteminin hoparlör simgesi olmadığını göstermek için sarıya ayarlanmıştır. İmleci bu hoparlör simgesinin üzerine yerleştirebilir ve sistem sesini ayarlamak için fare tekerleğini kullanabiliriz. Ayrıca sistem ses mikseri ve ses çalma cihazları ayarlarına erişmek için bu hoparlöre sağ tıklayabiliriz.

tb-vol-scroll yapılandırma penceresinde, kaydırma işlemini kullanarak sistem sesini ayarlarken ses çubuğunu görüntülemeyi seçebiliriz. Hoparlör simgesinin grafik yerine metin şeklinde görünmesini de sağlayabiliriz. Her kaydırma yaptığımızda sesin ne kadar değişeceğini ayarlayabiliriz.

Kaydırma eylemi, diğer bazı eylemleri gerçekleştirmek için Shift, Alt ve Ctrl gibi özel tuşlarla birleştirilebilir. Örneğin, Ctrl tuşuna basarken hoparlörü kaydırdığımızda, sesi kapatacak veya açacaktır. Yukarı kaydırmanın sesi azaltması ve aşağı kaydırmanın artırması gerektiğini düşünen insanlar için kaydırma eylemini tersine çevirme seçeneği vardır.

tb-vol-scroll aracını indirmek için https://github.com/dvingerh/tb-vol-scroll adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir