Facebook Kişisel Veri Koruma - 10 Adımda bilgilerini Koru

Facebook Kişisel Veri Koruma – 10 Adımda bilgilerini Koru

10 Adımda Facebook kişisel veri koruma nasıl yapılır ? 1 milyardan fazla üyesiyle en büyük sosyal ağ olan Facebook, kullanıcılarına kişisel bilgileri paylaşma konusunda birçok seçenek sunuyor. Fotoğrafların ve videoların yüklenmesi, kişisel tercihlerin ve güncel hassasiyetlerin yayınlanması Facebook’un birçok avantajından biridir. Verilerinizi nasıl koruyabileceğinizi size anlatacağız.

Ancak, artan kişisel veri miktarı ile , iletişim platformunun veri korumasının eleştirilmesi, en azından güvenlik kusurlarıyla bağlantılı olarak artmaktadır . Son zamanlarda, Facebook kişisel bilgilerin güvenliğini eleştiriyor ve basitleştiriyor. Çoğu kullanıcı için, kişisel ve bazen de kamuya açık olmayan bilgileri güvence altına almak hala oldukça belirsiz ve karmaşıktır. Bu makale, verilerinizi Facebook’ta korumanıza yardımcı olacaktır.

Facebook Kişisel Veri Koruma

1. Facebook ve Google arama için profilin görünmezliği

Profilinizin bir Google aramasında listelenmesini önlemek için, “Uygulamalar ve Web Siteleri” bölümünün “Gizlilik” bölümünde kapatabilirsiniz. Diğer Facebook kullanıcıları tarafından bulunmayı istemiyorsanız, “Arama” bölümünde “Gizlilik” başlığı altında, genel aramada görünürlüğünüzü kaldırmanız gerekir.

2. Hangi verileri vereceğim?

Profilinizde sağladığınız bilgileri düzenli aralıklarla kontrol edin ve gerçekten gerekli olup olmadığını kontrol edin. Bu bağlamda, hangi arkadaş listesinin hangi detayları görebileceğine de dikkat edin.

3. Facebook Kişisel Veri Koruma: Kullanıcı Kimliği

Her Facebook kullanıcısı bireysel bir kullanıcı kimliğine sahiptir. Bu kimliğin bilgisi özel bilgilere erişime izin vermezken, bazı bilgiler Facebook tarafından “herkese açık” olarak kategorize edilir. Bu nedenle ad, profil resmi ve bağlantıları herkesin internete erişebileceği yaygın olarak bulunan verilerdir.

Kullanıcı kimliğine dayanarak, karşılık gelen ismi bulmak mümkündür, böylece her üye isminin, kişisinin ve profil resminin serbestçe erişilebilir olduğunu varsaymalıdır.

4. Facebook’un iş kullanımı

Kişisel profil sadece özel değil iş amaçlı da kullanılabilir. Arkadaşlarınızla paylaştığınız tüm bilgileri iş arkadaşlarınızla paylaşmak istemiyorsanız, kişilerinizi arkadaş listelerine göre düzenlemelisiniz. Yani hangi arkadaş listesini görmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

5. Facebook Kişisel Veri Koruma, Arkadaşlıklar

Her arkadaşlık isteği için, bir arkadaş olarak kimi onayladığınızdan emin olun. Çünkü her zaman potansiyel bir arkadaşın seninle ilgilenmiyor. Verilerinizi istemeyi tercih edebilir. Dolayısıyla, bir arkadaş olarak kime dahil olmak istediğinize ve hangi verilerin ilgili kişiyle görüşüleceğine karar verin.

Arkadaşlıklarınızı tıklamaktan kaçınmak istiyorsanız, kişilerinizin “Gizlilik” başlığı altındaki “Genel Bilgiler” bölümündeki erişilebilirliğini tanımlayın.

6. İletişim bilgilerini gizli tutun

Kişisel iletişim bilgileri, örneğin, özel cep telefonu numarası, iş bağlantıları için erişilebilir değilse, gizli tutulabilir. Bu, “Özel Ayarlar” altındaki “Gizlilik” bölümünde değiştirilebilir.

7. Fotoğraf albümlerinin görünürlüğü

Fotoğraf albümleri mutlaka her arkadaş tarafından görülmek zorunda değildir. Örneğin, tatil fotoğraflarınızın iş bağlantıları tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız, bunu “Fotoğraflar” bölümündeki “Gizlilik” ayarlarında değiştirebilirsiniz. Orada “Özel” ayarını seçerseniz, fotoğraf albümlerinin görünmesi gereken ilgili arkadaş listesini seçebilirsiniz.

8. “Haberler ve Pinboard”

Bu kategoride, özel ortamlarda (ör: ilişki durumu, ilgi alanları, ikamet yeri, vb.) Hangi değişikliklerin arkadaşlarınız tarafından görülebileceğini tanımlayabilirsiniz. Örneğin, “İlişki durumunu değiştir” öğesinin seçimini kaldırabilir ve böylece daha az ilgi çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.

9. Facebook Kişisel Veri Koruma: Uygulamaların kullanımı

Özellikle, üçüncü şahıslar tarafından geliştirilmiş olan uygulamaların (veya “uygulamaların”) kullanımı, kişisel bilgiler için büyük bir tehdit oluşturmaktadır Bu yüzden bu uygulamaların kullanıcı kimlikleri, reklam verenlere veya adres toplayıcılarına aktarılmıştır. Ancak, Facebook kullanıcıları mümkün olduğunca az sayıda uygulama kullanarak kendilerini bu tür veri transferlerinden koruyabilirler. “Gizlilik” bölümü ayrıca “Uygulamalar ve Web Siteleri” bölümünde kullandığınız üçüncü taraf uygulamalarına genel bir bakış sunar.

10. Facebook üzerinden iletişim

Beyaz tahtadaki diyaloglar herkese açıktır ve tüm kişiler tarafından okunabilir. Bir arkadaşınıza özel bir mesaj göndermek isterseniz, kişinin mesajına “Mesaj gönder” ile bir mesaj gönderme seçeneğini kullanın.

Sonuç:

Facebook’un kişisel bilgilerinizi korumak için sunduğu olanakları düzenli olarak gözden geçirin. Özel, aynı zamanda özel olan bilgileri saklayın. Gizliliğinizin gizlilik ayarlarınızdan özel olduğundan emin olun. Ayrıca, arkadaş olarak eklediğiniz kişiyi dikkatlice düşünün ve bu sayede bilgilerinize ücretsiz erişebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir