Chrome Güvenlik Kontrolü Özelliği Nasıl Kullanılır?

Chrome Güvenlik Kontrolü Özelliği Nasıl Kullanılır?

Chrome web tarayıcısında güvenlik kontrolü özelliği nasıl kullanılır? Google Chrome web tarayıcısı, yüksek hızı ve sistem kaynaklarına daha az bağımlı olmasıyla bilinir. Ayrıca, tarayıcıyı çok daha güvenli ve emniyetli hale getirmek için artık tarayıcıya giderek daha fazla güvenlik özelliği ekliyorlar. Google’ın tarayıcılarına eklediği yeni bir özelliği Güvenlik Kontrolüdür.

Güvenlik Kontrolü özelliğini kullanarak, Chrome web tarayıcısının güvenlik için doğru şekilde yapılandırıldığından emin olabiliriz. Ayrıca, Google hesabımıza kaydettiğimiz şifrelerin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini de kontrol eder. Bu, Chrome tarayıcı profiline giriş yapmak için kullandığımız Google hesabıyla aynıdır. Kullanıcı hesaplarınızın veya parolalarınızın herhangi birinde bulunup bulunmadığını tespit etmek için son veri ihlallerini kontrol eder.

Chrome Güvenlik Kontrolü Özelliği Nasıl Kullanılır?

Chrome web tarayıcısında Güvenlik Kontrolü özelliğini şu şekilde kullanabilirsiniz:

1. Chrome web tarayıcısını başlatın ve adres çubuğuna chrome://settings/safetyCheck yazın.

2. Güvenlik Kontrolü bölümünün yanındaki Şimdi Denetle düğmesine tıklayın.

3. Denetleme ilerlemesinin bitmesini bekleyin, ardından sonuçları gösterecektir. Chrome web tarayıcısı için güncellemeleri kontrol eder, kaydedilmiş şifrelerin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini kontrol eder, ayrıca temel tarayıcı korumasının etkin olup olmadığını kontrol eder ve son olarak ise zararlı tarayıcı uzantılarını kontrol eder. Aslın bu özelliklerin olması insana bir nebze güven hissiyatı veriyor.

Chrome web tarayıcısının güncel olmadığını tespit ederse, size en son güncellemeyi indirme seçeneği sunar. Chrome güncelledikten sonra, güncelleme uygulanmadan önce web tarayıcınızın yeniden başlatılması gerekir. Ayrıca, zararlı kötü amaçlı uzantıları da denetler ve bulursa, bunları kaldırmanız için seçenekler sunmanın yanı sıra sizi bunlar hakkında bilgilendirir.

Son olarak, güvenli tarama özelliği bir şekilde kapatıldı ise, bunu nasıl ve nerede yeniden etkinleştireceğinizi size söyleyecektir. Güvenli Tarama özelliğini kullanan Chrome, kötü amaçlı veya kimlik avı sitelerini engeller.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir