Bilgisayar’dan Web Site Engelleme Nasıl Yapılır

Windows üzerinden ebeveyn ayarları nasıl yapılır ? Bilgisayar’da web site nasıl engellenir ? sorusuna, aslında bunu kaç adımda yapmak mümkün. Bazen evimiz veya iş yerimizde bilgisayar üzerinden yasaklamak istediğimiz bir web sitesi nasıl engelleriz bunu anlatacağım. Çocuklarınız veya arkadaşlarınız iş yerinde ve evde bilgisayarınızda olur olmaz sitelere girebilirler. Siz eğer bu sitelere kimsenin erişmesini istemiyorsanız herhangi bir program kullanmadan adımları takip ederek herhangi bir web sitesini engelleyebilirsiniz.

Bilgisayar’dan web sitesi engelleme

İlk olarak Bilgisayarım> Yerel disk C> Windows> System32> drivers etc  bunları sırasıyla açtıktan sonra karşımıza altta bulunan ikinci ekran görüntüsü gibi çıkacaktır.

Bilgisayar'dan Web Site Engelleme Nasıl Yapılır

Hosts dosyasını bul

Bilgisayar'dan Web Site Engelleme Nasıl Yapılır
Bilgisayar'dan Web Site Engelleme Nasıl Yapılır

İşaretlenen Hosts dosyasını iki kere tıklayın karşımıza çıkan ekranda komot isteyecektir bu komutu  Not defteri ile açın resimde işaretlediğim gibi giriyoruz.

Bilgisayar'dan Web Site Engelleme Nasıl Yapılır

Not defteri ile açtıktan sonra karşımıza alt resimdeki gibi bir ekran gelecektir.

Bilgisayar'dan Web Site Engelleme Nasıl Yapılır

Bu ekranda (127.0.0.1) rakamlarının sonuna bizim engellemek istediğimiz sitenin URL’sini giriyoruz Örenek: (127.0.0.1 www.siteadı.com) gibi yazarak klavye Ctrl+S Kaydet diyoruz ve bu şekilde istemediğimiz siteyi engellemiş oluyoruz. bu yöntem en çokta ebeveynler için iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Ben deneme amaçlı Youtube’u girdim sizde engellemek istediğiniz siteyi yukarıda anlattığım şekilde yapabilir aynı zamanda istediğiniz kadar siteye engel koyabilirsiniz. Eğer daha sonra fikrinizi değişirse yine yukarıda ki adımları girerek site engelini kaldırabilirsiniz.

Bu yazımda bilgisayardan Site nasıl engellenir ile ilgili bildiklerimi paylaştım umarım yararlı olmuştur saygılarımla.

Bize Katılın

Hilalay.com'a abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için bize katılın.