Antarktika kıtasında keşfedilen mağaralar

Antarktika Kıtasında Bilinmeyen Canlılar Olabilir

Antarktika kıtasında keşfedilen mağaralar: Antarktika’da, yani Güney yarım kürenin buz tabakasının altında volkanların sıcaklığı saptandı. Bu mağaralarda daha önce keşfedilmemiş belki de hayal edemeyeceğimiz bazı bitki ve canlı türlerinin yaşıyor olabileceği ortaya çıktı.

Avustralyalı bilim adamları Antarktika’nın Ross adasındaki aktif Erebus Yanardağı’nın etrafında, buharla açılmış olan gizemli mağaralar ile çevrili olduğu söyleniyor.

Araştırmalarda bu mağaralardan yapılan araştırmalarda yosun, alg ve küçük hayvanlara ait “şaşırtıcı” DNA izleri bulundu. Bunlar belki de günümüzde olmayan soyu tükenmiş canlı türlerinin kalıntıları olabilir.  Araştırma Polar Biology dergisinde yayınlandı.

Antarktika kıtasında keşfedilen mağaralar

Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacı Dr Ceridwen Fraser, “Bu mağaraların içi gerçekten sıcak, canlıların yaşayabileceği ortamları var hatta bazı mağaralarda sıcaklık 25 dereceye kadar çıkabiliyor”  açıklamasında bulundu.

Dr Fraser bu DNA örneklerinin birçoğunun Antarktika’da rastlanan bitki ve hayvanlarınkine benzediğini, amma velakin bazı örneklerin tam olarak tanımlanamadığını belirtti. Lakin bu araştırmacılar içersinde bulunan Yeni Zelanda Waikato Üniversitesin’den araştırmacı Profesör Craig Cary, daha önceki çalışmalarda Antarktika da oluşan mağaralarında çok çeşitli bakteri ve mantar izlerine rastlandığını belirtti. Cary “Ancka şimdi yeni araştırma daha ileri bitki türleri ve hatta canlıların da yaşıyor olabileceğini gösteriyor” söyledi.

Antarktika da bilinmeyen canlılar

Mağaralarda buz devri çizgi filminin de esinlendiği ağız kısmına yakın bölümlerine ışık girdiği ve buz tabakasının ince olduğu bazı yerlerde ışığın mağaraların iç kısımlarına kadar ulaştığı gözlendi.

Fakat araştırmada yer alan Maine Üniversitesi’nden Prof Laurie Connell, sonuçlardan bu bitki türleri ve hayvanların hâlâ mağaralarda yaşıyor olduğunu kanıtlamadığına ve böyle bir şeylerin olamayabileceğini belirtti.

Ancak şu ifadeleri de kullandı Connell “Bir sonraki adım mağalaralara daha yakından bakıp canlı organizma örnekleri aramak olacak. Eğer gerçekten bulursak, önümüzde gerçekten çok heyecan verici tarih öncesine götüren bir dünyanın kapıları açılacak” dedi.

Bilim insanları büyük bir kısmı buzlarla kaplı Antarktika’da başka volkanlar olduğuna, benzer buzul altı boşluklarının kıtada yaygın olabileceğine ve belki de buz altında bilinmeyen yaşam ortamları olabileceği tahmin ediliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir