Android’de “Yeterli Depolama Alanı Yok” Hatası Nasıl Giderilir

Android'de “Yeterli Depolama Alanı Yok” Hatası ve yeterli alan yok hataları giderme

Hepimiz depolama alanı miktarının göründüğü kadar yüksek olmadığını ve sorunun başladığı yer olduğunu biliyoruz. Örneğin, 32 GB depolama alanına sahip bir cihaz, gerekli uygulamaları ve yazılımı indirebilmeniz için asla bu kadar boş alana sahip olmayacaktır. Bunun nedeni, işletim sistemi tarafından depolanan kalıntısının büyük bir kısmı , önceden yüklenmiş uygulamalar, OS’nin depolama ortamını nasıl biçimlendirdiğine bağlı olarak bir miktar yer de boşa harcamaktadır.

Bu gerçek birçok kişi tarafından bilinir ve çok önemli bir uygulamanın kurulum sürecinden geçtiklerinde onları rahatsız eder, ancak ‘Yetersiz depolama alanı’ hata mesajını almayı sona erdirir. Uygulamanın güncellenmesi veya yüklenmesi için yeterli depolama alanı mevcut olsa da, bunun yürütülmesi için yeterli alan kalmamış olsa bile, uygulama yükleme ya da yükleme adımı başarısız olduğundan çok daha az yer kaplıyor olsa da, aslında burada ne oluyor? aslında cihazınızda kullanılabilir.

Yetersiz depolama ne demektir?

Android cihazınızda bu hatayı gördüğünüzde , cihazınızın uygulamayı yüklemek ve yürütmek için yeterli depolama alanına sahip olmadığı anlamına gelir. Bunun gibi bir hata genellikle, yüklediğiniz uygulama için daha fazla alan oluşturabilmeniz için, biraz yer açmak veya cihazınızdaki verileri silmek için diğer uygulamaları kaldırmanız için sizi çağırır. Bu hatanın nedenini ve nasıl düzeltebileceğimizi öğrenelim.

Android’de neden yetersiz depolama alanı hatası verir

Büyük bir uygulama, video veya resmi telefonunuzun dahili belleğinden harici bir depoya aktardığınızda normalde alan hatası oluşur. Bu önbelleğin bozulmasına neden olur. Bu nedenle, önbelleğin doymasına neden oluyor . Eski ve gereksiz önbellek verileri telefonunuzda çöp kutusunda saklanır. Genellikle, bu önbellek dosyaları kendilerini temizler, ancak büyük medya dosyaları aktarılırken, önbellek verisi bir şekilde kaydedilebilir .

Bir başka neden ise, temel olarak bu ‘Yetersiz depolama alanı’ sorununa yol açan çalışma depolarının olmamasıdır. Herhangi bir android uygulaması, uygulamanın kendileri için bir set, uygulamanın veri dosyaları için ikinci set ve son olarak uygulamanın önbelleği için üçüncü set olan üç depolama kümesi kullanır. Şimdi bu önbellek boyut olarak büyüdüğünde, önbellek tarafından kaplanan alanın Android’de boş alan olduğu bildirilmiş olsa da, alanın büyük bir bölümünü kaplıyor. Bu nedenle, bu önbelleği temizlemek Android cihazınızda bu yetersiz depolama sorununu gidermek için izlenebilecek çok yararlı bir adımdır.

Android'de “Yeterli Depolama Alanı Yok” Hatası sorunu giderme

“Yetersiz depolama alanı” nasıl düzeltilir? 

Çözüm 1. Önbellek dosyalarını silin

Önbelleği temizlemek, yetersiz depolama alanı sorununu çözmek için ilk adımdır. Başarıyla gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Önce ayarları ana ekrandan açın ve Uygulama yöneticisi seçeneğine gidin .
  2. İndirilen tüm uygulamaların ve alanın kapladığı alanı görüntüleyen indirilen bölüme doğru kaydırın.
  3. Ardından, uygulamaları sıraya göre düzenlemek için menüye veya ‘düğüme göre boyutlandır’ seçimini yapmak için daha fazla düğmeye dokunun.
  4. Şimdi onun tarafından saklanan depolama alanını, verilerini ve önbelleğini gösteren belirli bir uygulamaya dokunun.
  5. Önbelleği boşaltmak için temiz önbelleğe dokunun.
  6. Her uygulama için aynı işlemi tekrarlayın.

Öte yandan, aşağıdaki adımları uygulayarak tüm uygulamalar için önbellek dosyalarını da silebilirsiniz:

  1. Cihazınızın ayarlar menüsüne gidin
  2. Depolama alanına dokunun
  3. Önbelleğe alınmış verileri arayın ve üzerine dokunun

Tüm önbellek verilerini silmek istediğinizi onaylamanızı isteyen bir pop-up alacaksınız. Tamam üzerine dokunun ve tüm veriler silinecektir.

Çözüm 2. Bir Üçüncü Taraf Uygulamasını Kullanın

“Yetersiz depolama alanı” hatasını düzeltmek için yapmanız gereken başka bir şey, Google Play Store’dan 2MB’lik bir uygulama indirmek. Bu 2 MB uygulama için herhangi bir erişilebilir alanınız yoksa, kullanılmayan bir uygulama veya medya dosyasını kaldırarak buna yer ayırın. Lütfen Micro SD kartınızı değil, Dahili depolama alanınızdan bir dosyayı silin. Silmek için böyle bir uygulama yoksa, Google Play güncellemelerini kaldırın ve bu yöntemi denemek için dahili belleğinizde 2 MB boş yer açın. Şimdi aşağıdaki adımları takip edin.

Google oyununa git

Uygulama Önbelleği Temizleyicisini İndirin
Yükleyin ve büyük önbellek verilerinin depolandığı bireysel uygulamaları gösterecektir. Önbelleğe alınan bu verileri, yanındaki Geri Dönüşüm Kutusu simgesini veya alttaki ‘tümünü temizle’ düğmesini tıklayarak manuel olarak silebilir ve tüm uygulamalar için önbelleği siler. Bu işlem bittiğinde, artık Android cihazınızda ‘Alan Dışı’ veya ‘yetersiz depolama alanı’ sorununu görmezsiniz.

Android'de “Yeterli Depolama Alanı Yok” Hatası giderme

Çözüm 3: Bir döküm durum açıklığı yapın

Birkaç uygulamayı sildiyseniz ve önbelleği temizlediyseniz, ancak yine de bu hatayı alıyorsanız, bir döküm durumu izni almanız gerekir. Bunu yapmak için adımlar aşağıdadır.

Çeviricinizi girin
* # 9900 # tuşlayın
Bu SysDump menüsüne erişecek
Şimdi Dumpstate / logcat düğmesini sil üzerine dokunun ve Tamam’a dokunarak onaylayın.
Menünün alt kısmında bulunan Çıkış’a dokunun

Bu adım tamamlandığında, cihazınızda dikkate değer miktarda alanın serbest kaldığını fark edeceksiniz.

Çözüm 4. Uygulamaları SD kartınıza taşıyın

Android, geliştiricilerin SD kartına taşınabilir olması için 10 MB’den fazla uygulama yapmasını sağlıyor . Bu, geliştiriciler için tercih edilen bir seçenek olsa da, uygulama listenizde SD karta taşınabilecek belirli uygulamalarınız olabilir. Bu, bir uygulamanın genellikle yüklediği telefonun dahili belleğine yer açacaktır.

Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin
Uygulamalara dokunun
Artık uygulamaları, en büyük uygulamaları en üste getirecek boyuta göre sıralayın. Şimdi uygulamanın yanındaki “SD karta taşı” seçeneğini işaretleyin. Uygulamaya izin verirse, bu düğmenin vurgulandığını ve harekete izin vermeyen uygulamalar için düğmenin grileşeceğini görürsünüz.
Telefonunuzun dahili belleğinde bir miktar boş alan kalmasını sağlayacak olanları taşıma seçeneğine sahipsiniz.

Telefonunuz SD kartlarını desteklemiyorsa, bunu yapamazsınız.

Çözüm 5. Bulut Depolama’yı kullanın

Akıllı telefonunuzun hevesli bir kullanıcısıysanız ve çok fazla şey indirip çok fazla uygulama yüklediyseniz, bulut depolama alanını kullanmayı düşünmelisiniz. Tüm medya dosyalarınızı bulutta güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olacak ve kullanmak istediğiniz uygulamalar için daha fazla alana sahip olacaksınız. Bulut depolama için birçok seçenek var ve en rahat olduğunuzu seçmek için onu size bırakıyorum.

Android cihazınız bu adımları izleyerek çok yer açabilir. Cihazınızın sorunlu alanlarını çözmenize yardımcı olacak, böylece Android’inizin ve üzerinde kullanmak istediğiniz tüm uygulamaların keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Bize Katılın

Hilalay.com'a abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için bize katılın.