Android’de Ana Ekrana Kısayol Oluşturma

Android'de Ana Ekranda Dosya Kısayolları Nasıl Oluşturulur

Android, Ana ekranına dosya kısayolları nasıl oluşturulur? Microsoft Windows ve Linux’u on yıldan fazla kullandıktan sonra, Android üzerinde tırmanana kadar herhangi bir işletim sisteminde masaüstünüzdeki dosyalara, klasöre ve URL’lere kısayollar oluşturabildiği için onu almıştım. Android’de herhangi bir dosya veya klasöre bir kısayol oluşturmak, yani File Widget adı verilen üçüncü taraf bir widget’i kullanmazsanız, bu mümkün değildir. Bu widget, dahili veya harici depolama ortamı olsun Android telefonunuzun saklama alanındaki herhangi bir dosya veya klasöre bir ana ekran kısayolu oluşturmanıza olanak tanır.

Ana ekranda bir kısayola sahip olmak, ihtiyaç duyduğunuz her sefer doğru dosyayı bulmak için çeşitli klasörler arasında dolaşma sorunundan kurtarır. Örneğin, yattığımda uykuya dalmamda yardımcı olan yatıştırıcı bir müzik dosyası açıyorum ve bazen tüm klasörleri dolaşmak ve bu müzik dosyasını oynatmak çok rahatsız edici olabiliyor. Bunun yerine, ana ekranda bu dosyaya bir kısayol oluşturduğuma göre, müzik çalmasına izin vermek için kısayola dokunabilirim.

Android’de Ana Ekranda Dosya Kısayolları Oluşturma

Android Telefonunuza Dosya Widget’ı yükledikten sonra (widget’ın Google Play Store sayfasına bağlantı, bu makalenin sonundadır), ana ekrana uzun dokunun ve eklemek için Widget’ları seçebilirsiniz. Ardından , widget galerisinden Dosya Widget’ı  veya Klasör Widget’i’ni seçin , Android telefonunuzun ana ekranına sürükleyip bırakın. Dosya Widget’i, klasörler kısayollarını klasörlere oluşturmak için olan dosyalara kısayol oluşturmaktır.

Her iki durumda da, kısayolun adını girmeniz, hedef dosyayı seçmeniz (herhangi bir dosya türünü seçebilirsiniz) veya kısayol için bir simge seçmeniz ve aşağıdakilere benzer seçenekleri seçmeniz gereken bir widget ayarları ekranını gösterecektir. Dosya uzantısını vs. görüntülemek için olup olmadığınızı seçin. Hazır olduğunuzda, alt kısımdaki Kısayol Oluştur düğmesine dokunun . Ana ekrandaki Dosya / Klasör Widget’ınız, seçilen dosya veya klasöre bir kısayol haline gelecektir. Hedef dosyayı varsayılan uygulamayla hızlı bir şekilde başlatmak için bu kısayola dokunabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Dosyalarınızı ister şimdi veya daha sonra bulmak için bir dizi klasör dolaştırmaktan bıktıysanız, o zaman Android için Dosya Widget’a ihtiyacınız var demektir. Akıllı telefonunuzun ana ekranında kolayca dosya veya klasör kısayolları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Android için File Widget’ı Google Play Store adresi üzerinden inebilmeniz mümkün.

Bize Katılın

Hilalay.com'a abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için bize katılın.