Android Telefonlarda Hassas Dosyaları Koruma

Android telefonlarda hassas dosyaları koruması nasıl yapılır?

Android telefonlarda hassas dosyaları koruma nasıl yapılır ? Popüler mobil işletim sisteminin yeni versiyonu olan Android Lollipop, birçok gelişmiş güvenlik ve şifreleme özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Varsayılan olarak kullanıcı verilerinin şifrelenmesini zorlar (bu nedenle ilk açılışta uzun sürer) ve ayrıca, Veri Koruma adlı bir özellik kullanarak hassas dosyalarınızı korumanıza izin verir. Bu özellik sayesinde, dosyalarınızı şifrelemek ve korumak için dosyalarınız dan herhangi birini cihazınızın dahili belleğinden veya harici SD karttan seçebilirsiniz. Android Lollipop’un hemen içinde inşa edilmiş hassas dosyalarınız için şifrelenmiş bir tonoz daha fazladır.

Android telefonlarda hassas dosyaları koruma nasıl yapılır?

Üreticilerin bazıları AOSP ROM’u özelleştirip bazı özelliklerini eklediğiniz veya kaldırdığınızdan, Veri Koruma özelliği tüm Android Lollipop akıllı telefonlarda bulunmayabilir. Ancak cihazınızda bu özellik varsa, dosyalarınızı Veri Koruma ile korumak için şu basit adımları izleyebilirsiniz:

  1. Ana ekrandan menü düğmesine (ekranın sol alt köşesine dokunun ve ardından Android Ayarları’nı açmak için Ayarlar‘ı seçin .
  2. Android ayarları ekranında Kişisel  kategorisinin altındaki Güvenlik’i seçin.
  3. Güvenlik ayarları ekranında, aşağı kaydırın ve Veri Koruması altından Cihaz Yönetimi kategorisinde. Korunan dosyalara kimsenin erişememesi için desen kilidi ayarlamanız gerekecek.
  4. Koruma için yeni dosyalar eklemek için üstteki artı (+) simgesine dokunun. Dahili veya harici SD kartlarınıza göz atın, üstteki küçük kurşun kalem simgesine dokunun, bir veya daha fazla dosya seçin ve ardından kilit simgesine dokunun.
  5. Şimdi, Resimler, Sesli Yayınlar, Videolar ve Diğerleri gibi çeşitli kategoriler altında kategorize edilen Veri Koruma bölmesindeki tüm korumalı dosyaları görebilirsiniz.

Üçüncü parti uygulama ile hassas dosyaları koruma

Burada, Android cihazınızdaki dosyaları şifre korumasına izin verecek harika bir Android uygulamasını tartışacağız. Ve ihtiyacınız olan tek şey bu dosyayı cihazınızda açmak için bir parola. Devam etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Android’de Şifre ile Dosyalarınızı Güvenceye Alma Adımları:

Adım 1. Öncelikle Android cihazınıza File Locker adlı aracı indirin ve yükleyin.

2. Adım. Yükledikten sonra uygulamayı başlatın. Android depolama biriminin tüm dosya ve klasörlerini orada göreceksiniz.

Adım 3. Daha sonra bu araçla kilitlemek istediğiniz dosyalara göz atın.

Adım 4. Dosyaya dokunun ve orada lock / kilitle seçeneğini seçin. Şimdi bu araç ile güvenliğini sağlamak istediğiniz dosyalar için bir şifre belirlemeniz gerekir, daha sonra sizden bir şifre isteyecektir. her iki kutucuğa belirlediğiniz şifreyi girin ve lock seçeneğine tıklayın.

Bu kadar! işiniz bittiğinde, seçilen dosya parola koruması ile korunacak ve bu dosyayı Android telefonunuzda açmak için her zaman parolayı girmeniz gerekecek.

Sonuç olarak Android, işletim sisteminde fotoğraf, video ve diğer hassas kişisel dosyalarınıza kimsenin erişmemesini sağlamak için veri koruma özellikleri sunar. Veri Koruma özelliği sayesinde istediğiniz herhangi bir dosyaya şifre koyabilir veya üçüncü parti uygulama kullanarak hassas ve kişisel dosyalarınızı koruyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir