Android Telefonlarda Hassas Dosyaları Koruma

Android telefonlarda hassas dosyaları koruması nasıl yapılır?

Popüler mobil işletim sisteminin yeni versiyonu olan Android Lollipop, birçok gelişmiş güvenlik ve şifreleme özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Varsayılan olarak kullanıcı verilerinin şifrelenmesini zorlar (bu nedenle ilk açılışta uzun sürer) ve ayrıca, Veri Koruma adlı bir özellik kullanarak hassas dosyalarınızı korumanıza izin verir. Bu özellik sayesinde, dosyalarınızı şifrelemek ve korumak için dosyalarınızdan herhangi birini cihazınızın dahili belleğinden veya harici SD karttan seçebilirsiniz. Android Lollipop’un hemen içinde inşa edilmiş hassas dosyalarınız için şifrelenmiş bir tonoz daha fazladır.

Android telefonlarda hassas dosyaları koruması nasıl yapılır?

Üreticilerin bazıları AOSP ROM’u özelleştirip bazı özelliklerini eklediğiniz veya kaldırdığınızdan, Veri Koruma özelliği tüm Android Lollipop akıllı telefonlarda bulunmayabilir. Ancak cihazınızda bu özellik varsa, dosyalarınızı Veri Koruma ile korumak için şu basit adımları izleyebilirsiniz:

  1. Ana ekrandan menü düğmesine (ekranın sol alt köşesine yakın) dokunun ve ardından Android Ayarları’nı açmak için Ayarlar’ı seçin .
  2. Android ayarları ekranında Kişisel  kategorisinin  altındaki Güvenlik’i seçin .
  3. Güvenlik ayarları ekranında, aşağı kaydırın ve Veri Koruması altından Cihaz Yönetimi kategorisinde. Korunan dosyalara kimsenin erişememesi için desen kilidi ayarlamanız gerekecek.
  4. Koruma için yeni dosyalar eklemek için üstteki artı (+) simgesine dokunun. Dahili veya harici SD kartlarınıza göz atın, üstteki küçük kurşun kalem simgesine dokunun, bir veya daha fazla dosya seçin ve ardından kilit simgesine dokunun.
  5. Şimdi, Resimler, Sesli Yayınlar, Videolar ve Diğerleri gibi çeşitli kategoriler altında kategorize edilen Veri Koruma bölmesindeki tüm korumalı dosyaları görebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Android, işletim sisteminde hassas veya kişisel dosyalarınıza kimsenin erişmemesini sağlamak için veri koruma özellikleri sunar. Veri Koruma özelliği sayesinde istediğiniz herhangi bir dosyaya şifre koyabilir veya bunları bir sanal kasaya sabitleyebilirsiniz.

Bize Katılın

Hilalay.com'a abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için bize katılın.