Android Oyunları ve Uygulamaları Nasıl Yapılır

Android Oyun Uygulama Nasıl Yapılır

Android oyun ve uygulama nasıl yapılır ? Çoğumuz oyun ve uygulama yapmaya meraklıyız veya oyun uygulaması yapmaya çalışırız. Google play’de milyonlarca uygulama bulunur bunların arasında sizin neden kendi uygulamanız olmasın? Uygulama yapma yada Android oyun nasıl yapılır sorusuna gerekli temel bilgileri kavramak ve kendinizi bu konuda geliştirmek. Bu makalede sizlere bazı bilgileri paylaşacağım.

Android Oyun ve Uygulama Nasıl Yapılır?

Bunlar şöyle;

  • Android uygulama yapma
  • Android oyunları nasıl yapılır?
  • Google play’e nasıl uygulama/oyun yüklenir?
  • google play’e uygulama yükleme para kazanma

Gibi soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Android uygulama nasıl yapılır

Android uygulama yapımı için ilk önce kod bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Android uygulamasını yapanlar java dili kullanırlar ve bunun için de geliştirilen çeşitli araçlar vardır. Bunlardan birisi Android Studio’dur. İnternette araştırma yaptıysanız uygulama yapanların çoğu Eclipse adındaki başka bir program ile uygulama geliştiriyor, ancak bunlar eski videolar olduğu için programda eskimiş diye düşünüyorum.

Android Studio’yu indirerek java programlama dilini öğrenip kendi android uygulamalarınızı kodlamaya başlayabilirisiniz. Android uygulama geliştiricileri native veya hibrit olarak yapmaktadırlar. Native uygulaması yapanlar java dilini kullanır, hibrit uygulaması yapanlar ise html, css ve js gibi diller kullanırlar. Hibrit uygulaması yapmak için birkaç yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan birisi “Cordova”. Hibrit uygulamaları tek bir platforma bağlı olmayıp hemen hemen bütün platformlarda çalışabilmektedirler. Örneğin yukarıda Android uygulama yapma için java dilini öğrenmeniz gerekir demiştim. Uygulamaları java ile kodlar sanız uygulama native olur ve buda sadece android platformunda çalışacak anlamına geliyor.

Eğer Ios için uygulama yapmak istiyorsanız swicth öğrenmeniz gerekir. Sadece switch ile uygulama yaparsanız buda native adını taşır. Ama hibrit ile kodlanan bir uygulama ios, android ve windows’ta rahatlıkla çalışabilir.
Native ile hibrit arasında bazı farklar vardır. Native uygulamalarını hibrit uygulamalarına kıyaslarsak biraz daha hızlıdır. Native uygulaması telefonun tüm özelliklerini kullanabilir. Hibrit uygulamaları da kullanar fakat bu native’a göre biraz  uğraştırıcı.

Size tavsiyem android uygulama yapma işine girecekseniz ilk önce kod yazma temelini öğrenmeniz, yani javayı öğrenin. Bunun için Android Studio’yu indirerek başlayabilirisiniz.

Android oyun uygulaması yapma

Android oyun yapma uygulama yapmaktan pek bir farkı yoktur, faklı olan tek şey oyunlarda animasyonların olması. Ancak siz işi farklı boyutlara götürseniz o ayrı :). Üstte java öğrenmenizi anlatmıştım. Java android’in temel yapısıdır. Uygulama yapılıyorsa, oyunda aynı şekilde yapılabilir. Android oyunu yapmak isteyenler unity  adlı yazılım gerekebilir. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama google-play’de bir uygulamayı açarken unity intro’sunu görmüşsünüzdür. Unity’in ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunur. Ücretsiz sürümü ile çalışabilir oyunlarınıza güzel bir intro ile gösterebilirsiniz. Ücretli olanı satın alırsanız unity introsu gözükmeyecektir. Android oyun yapmak için birden çok oyun motoru bulunur ve farklı dillerle kodlanırlar. Örneğin javascript, c++, c#, java gibi. Size tavsiyem mantıklı bir oyun yapmak bu 2d veya 3d olup olmaması fark etmez.  Emek veriyorsunuz sonuçta yapacağınız uygulama emeğinize değsin. Örneğin soru cevap oyunu veya tahmin et oyunları gibi oyunlar yaparak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Google play’e  bir uygulama veya oyun  nasıl yüklersiniz?

Yapılan Uygulama veya oyun google-play’e nasıl yüklenir? Şimdi uygulamamızı google play’e yükleme zamanı geldi, ancak bu iş maalesef ücretsiz değildir. Google’da bundan payını alması gerek. Öncelikle Google Play Developer adresine gidiyoruz. Google hesabı ile 25 dolar ödeyerek bir google play geliştirici hesabını satın alıyoruz. Yeni aldığınız hesap onaylandıktan sonra oyun ve uygulamalarınızı buraya yükleyebilirsiniz. Ancak google yüklediğiniz ilk uygulamayı inceliyor ve eğer uygun görürse markete ekleyecektir.

Uygulama ve oyunlardan para nasıl kazanılır?

Adsense gibi birde android uygulamalar için sunulan reklam servisi var. Admob uygulamalarından veya oyunlardan gelir elde etmek için bir reklam sitesidir ve Google adsense ile ortak çalışmaktadır. Uygulamanızdan gelen reklam gelirlerini adsenseye ekler. Admob sistemi ile büyük miktarda para kazanabilirsiniz, yeterki yaptığınız uygulama kullanıcılar tarafından sevilsin.

Elimden geldiği kadarıyla bildiğim herşeyi sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Siz hangi yazılımı kullanıyorsunuz? Yorum alanına yazarak bize iletebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir