Anasayfa » Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Android DNS adresi nasıl değiştirilir: İnternet’e, bağlı tüm cihazlara kendi IP adresleri nasıl atanır. Android’de veya başka herhangi bir işletim sisteminde bir web sitesi açtığınızda, tarayıcıda açılmadan önce etki alanı adını kendi IP adresine çevirmek için DNS sunucuları ile kontrol eder. Genellikle İSS’niz size kendi DNS sunucularına atar, ancak yanıt vermeyi yavaşlatabilir ve OpenDNS veya Norton DNS sunucuları tarafından sağlananlar gibi güvenlik özellikleri sağlamazlar. Bu sebeplerden dolayı, Android’deki DNS sunucularını değiştirmek isterseniz, ücretsiz DNS değiştirme uygulaması kullanabilirsiniz. Bu uygulama, birincil ve ikincil DNS sunucularını popüler olanlardan birine veya DNS sunucusu adreslerini manuel olarak da girmenize izin verir.

Android DNS ayarları değiştirme uygulaması

Android için DNS Changer uygulaması Rootlu bir cihaz gerektiriyordu. Bunun çalışması için Android cihazınızda süper kullanıcıya (su erişimi veya kök erişim olarak da bilinir) sahip olmalısınız.

DNS Changer’i yükledikten sonra, onu Tüm Uygulamalar ekranından başlatabilirsiniz. Açılan ekranda birincil DNS sunucusunun yanı sıra ikincil DNS sunucusu seçmeniz gerekiyor. Google Public DNS, Açık DNS, Açık DNS Ailesi, Norton DNS sunucusu vb. Gibi tüm popüler sunucuları içeren ön ayarlı DNS sunucularının bir listesini açmak için DNS listesinden seç’e dokunabilirsiniz . Ancak, IP adreslerini manuel olarak yazabilirsiniz. Bundan sonra ayarları kaydetmek için ”Ayarla ”düğmesine dokunmanız gerekir.

Android’de DNS Sunucuları Nasıl Değiştirilir

İnternete bağlanmak için kullandığınız mevcut ağın DNS sunucularını manuel olarak değiştirerek memnun değilseniz, tüm işlemi otomatikleştirebilirsiniz. Bu şekilde, WiFi veya 3G gibi ağlar kullanılabilir olduğunda DNS sunucularını değiştirebilirsiniz.

Otomasyon ayarlarına, bu uygulama menüsünden erişilebilir. Ayarlarda, gelecekteki tüm ağlar için ayarlanacak bir varsayılan birincil ve ikincil DNS sunucusu seçmeniz gerekir. Ayrıca, 3G şebekeleri veya Wi-Fi şebekeleri için nerede otomatikleştirmek istediğinizi ve bildirimlerin ne zaman yapıldığını gösterip göstermeyeceğinizi seçebilirsiniz.

Sonuç

Norton ConnectSafe DNS veya Open DNS gibi güvenli bir DNS sunucusu belirleyerek, Android’deki kötü amaçlı veya uygun olmayan siteleri engelleyebilirsiniz. Android’deki DNS Changer uygulaması, bu DNS sunucusunu çok kolay ayarlamanızı sağlar. Bu uygulama sayesinde, yeni ağlar keşfedildiğinde DNS sunucusu ayarlarını da otomatikleştirebilirsiniz.

DNS Changer uygulamasını Google Play Store adresinden indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir